لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

کارگران هپکو که در بازداشت بودند با «قرار وثیقه» آزاد شدند


اعتراضات کارگران هپکو  در ۲۶ شهریور و در شهر اراک،  با برخورد شدید ماموران یگان ویژه پلیس ایران روبرو شد.
اعتراضات کارگران هپکو  در ۲۶ شهریور و در شهر اراک،  با برخورد شدید ماموران یگان ویژه پلیس ایران روبرو شد.

پس از گذشت چند هفته از برخورد خشونت آمیز با کارگران معترض هپکو و بازداشت ۲۸ کارگر، گزارش‌ها حاکی است که کارگران باقی مانده در بازداشت نیز با قرار وثیقه آزاد شدند.

خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه به نقل از منابع کارگری نوشت که در دو روز گذشته با موافقت دادستانی، ۶ کارگر هپکو که در بازداشت مانده بودند با «قرار وثیقه» آزاد شدند.

در جریان اعتراضات اخیر کارگران هپکو دست کم ۲۸ نفر از کارگران بازداشت شده بودند. کارگران این شرکت گفته بودند که برای آزادی برخی از کارگران «مبلغ ۲۵۰ میلیون وثیقه» از سوی مراجع قضایی درخواست شده است و برای بقیه کارگران بازداشت شده فیش‌های حقوقی کارگران هپکو را برای ضمانت آزادی همکاران‌شان پذیرفته‌اند.

همچنین کارگران این واحد تولیدی اعلام کردند که برای شمار دیگری از کارگران هپکو احضاریه ارسال شده و آنها هنوز خودرا به مرجع قضایی معرفی نکرده‌اند.

اعتراضات کارگران هپکو در ۲۶ شهریور و در شهر اراک، با برخورد شدید ماموران یگان ویژه پلیس ایران روبرو شد و ده‌ها کارگر را بازداشت کردند.

هپکو از بزرگترین کارخانه های تولید کننده ماشین آلات سنگین راه‌سازی است که از قبل از انقلاب کارش را آغاز کرد و بعد از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت. از زمان خصوصی‌سازی و از سال ۱۳۸۶ مشکلات این کارخانه شدت پیدا کرد و سابقه اعتراضات کارگران هپکو نیز به سال ۹۰ باز می گردد که کارگران برای حقوق معوقه خود اعتصاب کردند.

کارگران هپکو در اعتراض به وضعیت صنفی و حقوق معوقه خود بارها دست به تجمع اعتراضی زده‌اند که با برخوردهای خشونت آمیز و امنیتی از سوی ماموران روبرو شده است.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG