لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

بارزانی از ارسال اسلحه برای نیروهای کرد عراق توسط ایران خبر داد


مسعود بارزانی رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق
مسعود بارزانی رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق

رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق روز سه‌شنبه از ارسال اسلحه و مهمات برای نیروهای کرد در عراق توسط ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مسعود بارزانی در یک نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه ایران در شهر اربیل گفت «ما درخواست اسلحه کردیم و ایران نخستین کشوری بود که اسلحه و مهمات برای ما فراهم آورد.»

محمدجواد ظریف، که روز یکشنبه برای انجام یک سفر سه روزه وارد عراق شده است، کمک نظامی به نیروهای امنیتی عراق را تائید کرد، اما گفت این همکاری شامل اعزام سرباز به عراق نمی‌شود.

وی در این نشست خبری مشترک تاکید کرد «ما حضور نظامی در عراق نداریم. اما در حوزه‌های گوناکون با دولت مرکزی و کردها همکاری می‌کنیم.»

خبرگزاری رویترز می‌گوید بارزانی و ظریف هیچکدام در این باره که تسلیحات مورد اشاره، از طریق دولت بغداد ارسال شده یا بطور مستقیم برای نیروهای کرد فرستاده شده، توضیحی ندادند. روز دوشنبه، حیدر العبادی نخست وزیر برگزیده عراق گفت تسلیحات از طریق دولت در اختیار پیشمرگه‌ها قرار گرفته است.

وزیر خارجه ایران، غیر از دیدار با مقام‌های ارشد عراقی، با روحانیان ارشد شیعه در جنوب آن کشور نیز ملاقات کرد و پس از آن برای گفتگو با مقامات کرد، به اربیل، مرکز اقلیم کردستان، رفت.

آقای ظریف همچنین گزارش‌های منتشر شده در باره گفتگوی ایران و آمریکا بر سر بحران عراق، به عنوان بخشی از مذاکرات هسته‌ای جاری بین ایران و غرب، را تکذیب کرد.

بنابر گزارش رویترز، برخی اقدام ایران در ارسال اسلحه برای کردها را مقدمه‌ای بر ایفای نقشی مستقیم‌تر در مناقشه عراق می‌بینند.

XS
SM
MD
LG