لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

اعتراض‌ها به مرگ مهسا امینی با برداشتن روسری؛ اعتراضات با گلوله پاسخ داده شد


یکی از افرادی که در اعتراض‌های شهر سقز زخمی شده است
یکی از افرادی که در اعتراض‌های شهر سقز زخمی شده است

در پی اعتراض‌ گسترده شهروندان استان کردستان به مرگ مهسا امینی در روز شنبه ۲۶ شهریور و تیراندازی نیروهای حکومتی به سوی معترضان، گزارش‌ها حاکی از کاهش سرعت اینترنت در سقز، تهران و برخی شهرهای دیگر است.

فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر هشدار داده‌اند که این اقدام با هدف جلوگیری از انتشار گزارش‌‌ها و ویدئوهای مربوط به اعتراض‌ها در استان کردستان و سرکوب معترضان صورت گرفته است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از اختلال و کاهش سرعت اینترنت خبر می‌دهند.

روز جمعه ۲۵ شهریور نیز «نت‌بلاکز» که محدودیت‌های اینترنتی را در سراسر جهان رصد می‌کند، از کاهش سرعت اینترنت در تهران در پی اعتراض‌ها به مرگ مهسا امینی خبر داده بود.

شبکه حقوق بشر کردستان از زخمی‌شدن دست‌کم ۱۵ نفر بر اثر تیراندازی ماموران امنیتی و انتظامی و بازداشت شماری از معترضان خبر داده است.

سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات نیز با برخی از فعالان مدنی در استان کردستان تماس گرفته و آنان را تهدید کرده‌اند که در صورت فراخوان شهروندان برای اعتراض بازداشت خواهند شد.

این اعتراض‌ها که همزمان با خاکسپاری مهسا امینی در سقز شکل گرفت، ساعاتی بعد به سنندج نیز کشیده شد و معترضان شعارهایی ضد حکومتی سردادند.

معترضان با برخورد خشونت‌آمیز پلیس مواجه شدند و ماموران یگان ویژه و نیروی انتظامی برای متفرق‌کردن جمعیت از گاز اشک‌آور و باتوم استفاده کردند.

شماری از زنان معترض در سقز در اعتراض به مرگ مهسا امینی و وجود گشت ارشاد روسری‌های خود را از سر برداشتند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

برخی دیگر از شهروندان در شهر سقز نیز عکس علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را به نشانه اعتراض پاره کردند.

آخرین گزارش‌ها حاکی از برقراری جو امنیتی شدید در شهرهای استان کردستان و استقرار ماموران یگان ویژه و نیروی انتظامی به ویژه در سنندج و سقز است.

مهسا امینی که همراه با خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، روز سه‌شنبه ۲۲شهریور توسط ماموران نیروی انتظامی واحد موسوم به «پلیس اخلاقی» بازداشت و به پایگاه پلیس در خیابان وزرا منتقل شد.

وی ساعاتی بعد در حالت کما به بیمارستان کسری منتقل و در بخش مراقبت‌های ویژه این بستری شد و پزشکان اعلام کردند که او دچار مرگ مغزی شده است.

گزارش‌ها حاکی است که او در زمان بازداشت توسط ماموران مورد ضرب و جرح قرار گرفته و مرگ مغزی او به دلیل ضرباتی بوده که به او وارد شده است.
مرگ این زن جوان انتقادهای گسترده داخلی و بین‌المللی را به دنبال داشت.

XS
SM
MD
LG