لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

آیت الله خامنه ای: ایران علیه تهدیدهای «خارجی» متحد می ماند


آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران به گروه های مخالف هشدار داد خود را از «دشمنان جمهوری اسلامی» در غرب جدا کنند.
بیانات رهبر جمهوری اسلامی در حالی روز سه شنبه ایراد شد که مخالفان دولت برای برپایی تظاهراتی دیگر در ۲۲ بهمن، برنامه ریزی می کنند و قصد دارند در این روز نمادین، یعنی سالروز پیروزی جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۷ ، بار دیگر به خیابان ها بریزند و مخالفت خود را با سیاست های حکومت ابراز کنند.

ادوارد یرانیان گزارشگر صدای آمریکا از قاهره گزارش می دهد:

با وجود افزایش شکاف در بدنه حکومت جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای روز سه شنبه تأکید کرد قدرت های خارجی در متزلزل ساختن اتحاد و انسجام جمهوری اسلامی موفق نخواهند شد.

آقای خامنه ای این سخنان را در ديدار با «مسئولان شورای هماهنگی تبليغات اسلامی و رؤسای ستادهای دهه فجر» ایراد کرد.

در ماه های گذشته مردم معترض، از مناسبت های دولتی مشابه، به عنوان فرصتی برای ریختن به خیابان ها و نشان دادن چندباره انتقاد و اعتراض خود علیه حاکمیت استفاده کرده اند.

مقامات دولتی ایران، اعتراضات و تظاهرات گسترده و خودجوش مردمی در چند ماه گذشته را که به دنبال اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد، توطئه عوامل خارجی برای تضعیف حکومت دینی جمهوری اسلامی می دانند.

بسیاری از تحلیلگران مسائل ایران می گویند رهبران ارشد جمهوری اسلامی به شدت دچار شکاف و آشفتگی شده اند.

گری سیک، تحلیلگر مسائل ایران می گوید اختلاف میان رهبران ایران چیز جدیدی نیست اما به نظر او این اختلاف در سایه انتخابات مناقشه برانگیز خرداد ماه گذشته، عمیق تر شده است.

آقای سیک می گوید:«حاکمیت جمهوری اسلامی در سطوح بالا همواره رقابتی و پر مشاجره بوده است. این چیز جدیدی نیست و از انقلاب ۱۳۵۷ تا کنون جریان داشته است. اما به نظر من این شکاف ها و اختلافات امروز بسیار علنی تر از هر زمانی در ۳۱ سال گذشته است».

همزمان تلویزیون دولتی ایران، فیلمی را نشان داد که محمود احمدی نژاد رئیس دولت دهم جمهوری اسلامی در حالی که لباس ورزشی به تن دارد، با گروهی از جوانان در تهران، ورزش می کند. برخی تحلیلگران این اقدام را تلاشی در جهت بهبود محبوبیت محمود احمدی نژاد توصیف کرده اند.

مخالفت های علنی با نظام حکومتی و چهره های ارشد آن ماه هاست که در میان مردم مخالف رواج یافته است. از جمله چندی پیش وبسایت های گروه های اپوزیسیون ویدئویی از محمود احمدی نژاد را پخش کردند که در آن در یکی از سفرهای استانی محمود احمدی نژاد به شهر تبریز، مردم حاضر، در جواب شعارهای مدافع حکومت، فریاد «تراکتور، تراکتور»، نام تیم فوتبال شهر تبریز را سر دادند.

XS
SM
MD
LG