لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

اشاره خامنه‌ای به مصدق و واکنش کاربران در فضای مجازی؛ کنایه به روحانی


آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در یکی دیدار عمومی اشاره ای به دکتر محمد مصدق نخست وزیر رژیم پیشین ایران کرد و هرچند سعی داشت با ذکر نام او، بر «دشمنی آمریکا» با ایران تاکید کند، اما این مقایسه او با واکنش هایی از سوی کاربران ایرانی روبرو شد.

با اینکه انقلابیون ایرانی در مبارزه با رژیم شاه از مصدق بارها نام می بردند اما بعد از پیروزی انقلاب سال ۵۷،، مقام های جمهوری اسلامی ایران به مصدق و پیروانش بی مهری کرده اند.

روز پنجشنبه آیت الله خامنه ای در سخنانش که در آستانه ۱۳ آبان سالروز اشغال سفارت آمریکا بود، گفت: آمریکا حتی به آنهایی که به او امید بستند و برای کمک گرفتن به سراغش رفتند هم رحم نکرد؛ مثل دکتر مصدق که برای آنکه جلوی انگلیسی‌ها بایستد ‌‌به سراغ آمریکایی‌ها رفت و به آنها اعتماد کرد.

مقام های رسمی ایران به ندرت از مصدق نام می برند و حتی در سالهای اخیر تلاش هایی برای نام گذاری خیابان یا میدانی به نام مصدق با واکنش نهادهای نزدیک به رهبر ایران مواجه شده است.

در فضای مجازی این سخنان خامنه ای با بازتاب هایی روبرو شد. مثلا مرتضی کاظمیان این اظهارات آقای خامنه ای را «تحقیر» مصدق نامید و آن را ناشی از کینه خامنه ای به وی دانست:

برخی دیگر این سخنان خامنه ای را کنایه به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تعبیر کرده‌اند.

در این بین کاربر دیگری با گذاشتن این عکس ها به مقایسه مصدق با آرامگاه رهبران جمهوری اسلامی پرداخته است.

مصدق بعد از ملی کردن صنعت نفت به نخست وزیری رسید اما سرانجام در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ دولت او سرنگون شد.

در سالهای اخیر دست کم دو وزیر خارجه آمریکا بر نقش سازمان سیا در هدایت این کودتا اشاره کردند و به تازگی اسنادی از نقش ابوالقاسم کاشانی در اتحاد مخالفان مصدق برای سرنگونی او منتشر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG