لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

پس از ادعای ظریف درباره تبادل زندانیان؛ قوه قضائیه از وزیرخارجه ایران خواست بدون هماهنگی اظهارنظر نکند


غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه
غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه

پس از ادعای وزیرخارجه ایران درباره تبادل زندانیان قوه قضائیه جمهوری اسلامی با تاکید بر مستقل بودن این دستگاه، خواست تا مسئولان درباره موضوعات مرتبط با قوه قضائیه بدون هماهنگی اظهار نظر نکنند.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت در واکنش به اظهارات اخیر محمدجواد ظریف درباره پیشنهاد تبادل زندانی گفته است که «انتظار ما از همه عزیزان و بزرگواران این است که در ارتباط با موضوعات مرتبط با قوه قضائیه اظهارنظر نکنند یا با هماهنگی دستگاه قضا باشد. »

او همچنین از پیشنهاد تبادل زندانی با آمریکا اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است که «اولاً قوه قضائیه، قوه مستقل است و متولی و متکفل امور قضایی از جمله مسئله زندانیان با قوه قضائیه است. در دوره جدید مذاکره‌ای در ارتباط با تبادل زندانیان انجام نشده است اما از ایام قبل خبر ندارم.»

چندی پیش جواد ظریف وزیر خارجه ایران در سفرش به نیویورک مدعی شده بود که «شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد مبادله زندانی داده‌ایم.»

پس از آن یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که اگر رژیم ایران جدیت در مسائل کنسولی دارد، افراد بی‌گناه آمریکایی را از زندان آزاد کند.

آقای ظریف در حالی پیشنهاد مبادله زندانیان دو کشور را مطرح کرده که در سال های گذشته وزیر خارجه ایران هر که بار درباره زندانیان مورد سوال قرار گرفت گفته بود دستگاه قضایی در ایران مستقل است.

چندین آمریکایی و شهروند دو تابعیتی توسط جمهوری اسلامی زندانی هستند. پیش از این و در زمان توافق هسته‌ای ایران چند زندانی آمریکایی از جمله جیسون رضائیان را با ایرانی‌های متخلف از تحریم‌های آمریکا مبادله کرد.

دولت ترامپ می‌گوید ایران آمریکایی ها را به گروگان گرفته است.

XS
SM
MD
LG