لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۵

بازپرس صادرکننده دستور فیلتر تلگرام به اتهام «فساد» بازداشت شد


بیژن قاسم زاده بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه
بیژن قاسم زاده بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه

رسانه‌های ایران از بازداشت بازپرسی که دستور فیلترینگ تلگرام را داده بود، به اتهام فساد خبر دادند.

بنابر این گزارش‌ها فردی به نام «ب.ق»، بازپرس سابق دادسرای رسانه و کارکنان دولت ‌«در راستای برخورد با فساد در درون قوه قضائیه» جمعه هفته گذشته بازداشت شده است.

همچنین غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه نیز روز سه‌شنبه ۹ مهرماه این خبر را تایید کرد و گفت که «دو نفر از قضات، یکی از قضات شاغل و یک نفر هم از قضات بازنشسته که اخیر بازنشست شده بود، بازداشت شدند.»

هنوز هویت فرد دوم بازداشت شده رسانه‌ای نشده اما یکی از این قضات در برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی «بیژن قاسم زاده» عنوان شده است. او که بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه بوده، پرونده های جنجالی زیادی را داشته از جمله فیلتر شدن تلگرام به دستور او انجام شد و مدیران کانال‌های تلگرامی پیش از انتخابات سال۹۶ هم به دستور او بازداشت شدند.

این بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه در اسفند سال ۹۷ پس از شکایت یک وکیل دادگستری مبنی بر «خلاف قانون این بازپرس» درباره فیلتر کردن تلگرام، در این پرونده تبرئه شده بود.

پس از اعتراضات گسترده دی ماه ۹۶، تلگرام از سوی مقامات جمهوری اسلامی و با دستور قاسم زاده در اردیبهشت ۹۷ فیلتر شد.

همچنین امیرحسین مقصودلو، معروف به امیر تتلو نیز در سال ۹۵ «به دلیل توهین » به بیژن قاسم زاده که بازپرس پرونده‌اش بازداشت شده بود.

بازداشت‌ها در قوه قضائیه به اتهام فساد سابقه دار است. در تیرماه امسال پس از مطرح شدن نام رئیس دفتر ناطق نوری رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی در پرونده بانک سرمایه، اکبر طبری معاون اجرایی صادق آملی لاریجانی رئیس سابق قوه قضائیه به اتهام فساد بازداشت شد.

مطالبه محاکمه صادق لاریجانی رئیس سابق قوه قضائیه هم از دیگر مواردی است که پس از کنار رفتن او از این سمت با طرح دوباره موضوع زمین خواری و آشکار شدن برخی زوایای پنهان ویلاسازی‌ها در شهر لواسان استان تهران، مطرح شد.

پیشتر احمد توکلی، از نمایندگان سابق مجلس اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی به «فساد سیستماتیک» مبتلا شده است.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG