لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

گروه های حقوق بشری و آمریکا: ایران روزنامه نگاران را آزاد کند


جیسون، رضاییان
جیسون، رضاییان

گروه های مدافع حقوق بشر و وزارت امورخارجه آمریکا از ایران خواستند تا چهار نفری را که هفته گذشته بازداشت کرده، آزاد کند. خبرنگار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در تهران در میان بازداشت شدگان است.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز سه شنبه گفت ایران باید فورا آن ها را آزاد کند مگر آنکه دولت قصد دارد «اتهامات مشخصی» را علیه آنها مطرح کند و محاکمه عادلانه ای را برای آنها تضمین کند.

جیسون رضاییان، خبرنگار واشنگتن پست در تهران تابعیت آمریکایی و ایرانی دارد. همسر او یگانه صالحی، شهروند ایران و خبرنگار یک روزنامه اماراتی است، دو فرد دیگر بازداشت شده نیز تابعیت ایرانی-آمریکایی دارند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت آمریکا درباره این وضعیت نگران است و ایران باید فورا بازداشت شدگان را آزاد کند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز، مستقر در پاریس نیز این چهار خبرنگار را در بین ۶۵ روزنامه نگار بازداشت شده در ایران مطرح کرد و گفت ۱۰ نفر از این ۶۵ نفر زن هستند. سازمان خبرنگاران بدون مرز گفت ایران بیشترین تعداد روزنامه نگاران زن زندانی را در خود جای داده است.

روز سه شنبه وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در یک جلسه کنگره درباره برنامه اتمی ایران گفت «نگران گزارش‌هایی درباره بازداشت جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست، همسر غیرآمریکایی او و دو شهروند آمریکایی دیگر هستیم. ما از دولت ایران می‌خواهیم که در اسرع وقت آقای رضاییان و سه فرد دیگر را آزاد کند.»

روز جمعه غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران و رئیس سابق زندان اوین، بازداشت این چهار نفر را تایید کرد و گفت این موضوع هنوز در مرحله مقدماتی است و برای اطلاع رسانی در باره آن باید «بررسی های فنی و بازجویی» صورت بگیرد.

XS
SM
MD
LG