لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

دومین جلسه دادگاه جمشید شارمهد برگزار شد؛ ادامه قرائت کیفرخواست با اتهام‌هایی سنگین


جمشید شارمهد، زندانی دوتابعیتی
جمشید شارمهد، زندانی دوتابعیتی

جلسه دوم دادگاه جمشید شارمهد، زندانی دو تابعیتی، روز یکشنبه اول اسفندماه برگزار شد.

محاکمه جمشید شارمهد در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار می‌شود که ریاست آن بر عهده قاضی ابوالقاسم صلواتی است.

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه ایران، جلسه دوم دادگاه این زندانی دو تابعیتی به ادامه قرائت کیفرخواست اختصاص یافت.

بهروز حسنی‌اعتماد، نماینده دادستان، اتهام‌هایی از جمله انفجار در محل کفشداری مقبره آیت‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در سال ۸۸، و بمب‌گذاری در حسینیه شیراز را علیه جمشید شارمهد مطرح کرد.

این اتهام‌ها می‌تواند به صدور حکم اعدام برای او منجر شود.

وی به موارد دیگری همچون «قصد بمب‌گذاری در سد سیوند شیراز و حوزه علمیه قم» و «قصد انفجار در حوزه علمیه آیت‌الله گلپایگانی» نیز متهم شده است.

جمشید شارمهد در جلسه اول دادگاه که ۱۷ بهمن‌ماه برگزار شد، به ارتباط با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی.آی.اِی، و سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد، نیز متهم شده بود.

خانواده جمشید شارمهد با رد این اتهام‌ها، دادگاه او را «ساختگی» خوانده‌اند.

غزاله شارمهد، فرزند جمشید شارمهد، روز یکشنبه اول اسفندماه در رشته توییتی نوشت که دادگاه هنوز به محمدحسین آقاسی، وکیل انتخابی خانواده شارمهد، اجازه دسترسی به پرونده را نداده و او هنوز موفق نشده است با پدرش وکالتنامه‌ای امضا کند.

جمشید شارمهد، عضو انجمن پادشاهی ایران و مسئول گروه «تندر» که تابعیت مضاعف آلمان و اقامت دائم آمریکا را دارد، مرداد سال ۹۹ در سفرش به امارات متحده عربی، توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران منتقل شد.

غزاله شارمهد،‌ فرزند جمشید شارمهد، با انتشار ویدیویی اعلام کرده که پدرش از ۵۶۰ روز پیش در مکانی نامعلوم در سلول انفرادی محبوس است و خانواده‌ از وضعیت او اطلاعی ندارند.

وی همچنین از دولت‌های آلمان و آمریکا خواست برای آزادی پدرش تلاش کنند.

جمشید شارمهد ۶۶ سال دارد و به گفته خانواده‌اش از دیابت، ناراحتی قلبی و بیماری پارکینسون رنج می‌برد.

فرود فولادوند، مسئول پیشین انجمن پادشاهی ایران (تندر) نیز ۱۴ سال پیش در ترکیه ناپدید شد و خانواده‌اش می‌گویند او توسط حکومت ایران ربوده و زندانی شده است.

XS
SM
MD
LG