لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

یک کنشگر محیط زیست در سنندج بازداشت شد


جمشید چرخکار، کنشگر محیط زیست اهل سنندج
جمشید چرخکار، کنشگر محیط زیست اهل سنندج

ماموران حکومتی در سنندج، مرکز استان کردستان، با هجوم به منزل جمشید چرخکار، کنشگر محیط زیست و عضو گروه کوهنوردی «چل چمه»، او را بازداشت کردند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به نقل از منابع آگاه، دلیل بازداشت این شهروند ۵۵ ساله را فعالیت‌های محیط‌ زیستی او ذکر کرده است.

درباره اتهامات و محل نگهداری این شهروند اهل سنندج هنوز خبری منتشر نشده است.

کنشگران محیط زیست تاکنون در موارد متعدد با اتهامات سیاسی و امنیتی تحت فشار نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی قرار گرفته، بازداشت و یا زندانی شده‌اند.

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران، آداپ، در اسفند ماه سال ۱۴۰۲ از محکومیت افشین نذیری، فعال محیط زیست ساکن تهران، به حبس در پی انتساب اتهاماتی همچون «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «عضویت در گروهک‌های معاند ضد انقلاب» خبر داده بود.

این در حالی‌ست که به گزارش آداپ، این فعال محیط زیست پیشتر با انتشار ویدئویی درباره «آلودگی شدید صنعتی در رود ارس» خواستار رسیدگی به این موضوع شده بود.

پیشتر، پوران ناظمی فعال حقوق بشر در ایران، درباره فشارهای فزاینده جمهوری اسلامی بر کنشگران به صدای آمریکا گفته بود که «فشارهای امنیتی که این روزها توسط جمهوری اسلامی بر فعالان وارد می‌شود بیش از همه این سال‌ها بوده» و «فرقی هم نمی‌کند فعال محیط زیست باشی، فعال مدنی باشی، یا فعال سیاسی.»

XS
SM
MD
LG