لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

ایتالیا در واکنش به «کشته شدن یک دختر ۱۴ ساله بر اثر تجاوز» سفیر جمهوری اسلامی را احضار می‌کند


آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر ایتالیا - آرشیو
آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر ایتالیا - آرشیو

آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر ایتالیا، روز پنجشنبه گفت که وضعیت ایران در بحبوحه سرکوب خونین و وحشیانه اعتراضات غیرقابل قبول است.

تاجانی با اشاره به این که یک دختر ۱۴ ساله در جریان اعتراضات ضدحکومتی در ایران مورد تجاوز جنسی قرار گرفت و بر اثر جراحات ناشی از تجاوز کشته شد گفت وزارت خارجه ایتالیا به محض ورود سفیر جدید جمهوری اسلامی او را احضار خواهد کرد.

تاجانی در حاشیه یک کنفرانس سالانه کریسمس سفیران که در وزارت خارجه ایتالیا برگزار شد به خبرگزاری ایتالیایی آنسا گفت: «در ایران، یک دختر ۱۴ ساله که تقریباً کودک بود مورد تجاوز قرار گرفت و بر اثر خشونت‌هایی که متحمل شد جانش را از دست داد. این غیرقابل قبول است.»

وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: «به محض ورود سفیر جدید ایران، او را احضار می‌کنم.»

تاجانی با این حال افزود: «اما در کنار فشار بر حقوق [بشر]، ما باید در مذاکره را برای آن چه مربوط به موضوع هسته‌ای است باز نگه داریم، چون در غیر این صورت ممکن است عواقب منفی داشته باشد.»

بسیاری از ایرانیان خارج از کشور، از دولت‌های میزبان‌شان خواسته‌‌اند که فشارها بر جمهوری اسلامی را افزایش دهند.

به گفته سازمان‌های حقوق بشری بیش از ۵۰۰ نفر از جمله ده‌ها کودک به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در جریان اعتراضاتی که با مرگ مهسا امینی در گشت ارشاد آغاز شد، کشته شده‌اند. گزارش‌ها همچنین از تجاوز جنسی به شماری از قربانیان حکایت دارد.

XS
SM
MD
LG