لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۵

گزارش عفو بین‌الملل از ۴۴ کودک کشته‌شده در اعتراضات ایران؛ ماموران به «قلب و سر» شلیک کرده‌اند


تصویری از کودکان کشته‌شده توسط جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سراسری. عفو بین‌الملل
تصویری از کودکان کشته‌شده توسط جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سراسری. عفو بین‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه با انتشار گزارشی مشخصات ۴۴ کودک کشته‌شده از سوی نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سراسری جاری در ایران را منتشر کرد.

عفو بین‌الملل در گزارش خود آورده که توسل جمهوری اسلامی به بازداشت‌های خودسرانه، ارعاب و آزار و اذیت بستگان کودکانی که با شلیک غیرقانونی و یا تحت شکنجه کشته شده‌اند، نشان‌دهنده «سبعیت غیرقابل‌تصور و تلاش شوم رژیم برای سرپوش‌گذاشتن بر جنایت‌هایش» است.

هبا مورایف، مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، در این ارتباط گفت: «مقامات [جمهوری اسلامی] به منظور درهم شکستن روحیه مقاومت در میان جوانان کشور و حفظ سیطره آهنین خود بر قدرت به هر قیمتی، اقدام به کشتن کودکان کرده‌اند.»

  • نحوه کشته‌شدن

یافته‌های عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که ۳۴ کودک با شلیک مستقیم گلوله جنگی به قلب، سر، یا دیگر اندام‌های حیاتی بدن‌شان کشته شده‌اند. همچنین دست‌کم چهار کودک دیگر با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای از فاصله نزدیک جان باخته‌اند. پنج کودک از جمله چهار دختر بر اثر جراحات ناشی از خشونت فیزیکی کشته شده‌اند و یک دختر در پی برخورد گلوله گاز اشک‌آور به سرش جان خود را از دست داده است.

  • جنسیت و سن کودکان کشته‌شده

طبق گزارش عفو بین‌المللی، ۱۴ درصد از کل کشته‌شدگان اعتراضات جاری کودک بوده‌اند.

در این گزارش آمده که ٣٩ نفر از مجموع ۴۴ کودک کشته‌شده پسران دو تا ١٧ ساله بوده‌اند.

همچنین پنج کودک جان‌باخته نیز دختر بوده‌اند که یکی از آنها شش ساله، سه نفرشان ۱۶ ساله، و یکی دیگر ١٧ ساله بوده است.

  • آزار و اذیت خانواده‌های کودکان کشته‌شده

مقامات ایرانی به طور مرتب اقدام به آزار و اذیت و ارعاب خانواده‌های کودکان کشته‌شده به منظور واداشتن آنها به سکوت یا تکرار روایت‌های حکومتی با هدف مبرا کردن جمهوری اسلامی از کشتن عزیزانشان کرده‌اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی از تاکتیک‌هایی همچون بازداشت خودسرانه، تهدید به دفن جنازه‌های کودکان در مکانی نامعلوم، تهدید به کشتن، تجاوز، بازداشت، و آزار و اذیت والدین و دیگر اعضای خانواده‌های دست‌کم ١٣ کودک جان‌باخته استفاده کرده است.

  • انکار جمهوری اسلامی

دولت ایران به صورت علنی از پذیرفتن مسئولیت کشتن ١٩ کودک خودداری کرده است. ١٢ نفر از این کودکان، به گفته مقامات جمهوری اسلامی، از سوی «تروریست‌های جیره‌خوار» یا «افراد ناشناس» کشته شده‌اند، سه کودک دست به خودکشی زده‌اند، یک کودک در نتیجه مصرف بیش از حد مواد مخدر و یکی دیگر به دلیل گاز جراحت ناشی از گاز سگ جان باخته‌اند، و تصادف موتور و ازدحام جمعیت جان دو کودک دیگر را گرفته است.

جمهوری اسلامی همچنین کشته شدن ٩ کودک بلوچ را رد می‌کند و اساسا مدعی است مرگ این افراد ثبت نشده است.

  • ۶۰ درصد کودکان کشته‌شده کُرد یا بلوچ هستند

طبق گزارش عفو بین‌الملل، بیش از ۶۰ درصد کودکان کشته‌شده از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات جاری کُرد یا بلوچ هستند.

١٨ کودک یعنی ۴۰ درصد از مجموع ۴۴ کودک جان‌باخته اهل استان سیستان و بلوچستان هستند و ١٠ کودک دیگر یعنی ٢٠ درصد از سه استان آذربایجان غربی، کردستان، و کرمانشاه هستند.

XS
SM
MD
LG