لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

نتانیاهو: اگر موجودیت اسرائیل در خطر باشد، به ایران حمله می‌کنیم


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد که بقای اسرائیل، خط قرمز اوست و در صورتی که حکومت ایران از چنین خط قرمزی عبور کند، اسرائیل آمادگی این را دارد به اهدافی در خاک ایران حمله کند.

نخست‌وزیر اسرائیل در یک نشست خبری گفت که موجودیت اسرائیل خط قرمز او است و برای حفاظت از کشور و «بقای کشور یهودی» هر کاری که لازم باشد، انجام خواهد داد؛ از جمله حمله به ایران.

نتانیاهو در سخنان خود از ایران با عنوان خطری برای «کشور یهودی» نام برد و اضافه کرد که اسرائیل برای «دفاع از خود» از هیچ گزینه‌ای چشم‌پوشی نمی‌کند. او ایران را حکومتی توصیف کرد که «به راحتی درباره نابودی دولت یهود حرف می‌زند.»

نخست‌وزیر اسرائیل در بخشی از سخنان خود اشاره کرده است که ارتش اسرائیل «تنها نیروی نظامی در جهان است که به طور مستقیم با نیروی نظامی ایران مواجه شده است.» اشاره او به درگیری‌های رخ داده در سوریه میان ارتش اسرائیل و نظامیان ایرانی حاضر در جنگ سوریه است. به گفته او «ما در سوریه با ایران مواجه شدیم و هر جای دیگری که لازم باشد از خودمان دفاع کنیم با ایران مواجه خواهیم شد.»

نتانیاهو اضافه کرد که ایران به دنبال انتقال ۸۰ هزار نیروی نظامی شیعی و موشک‌هایی با برد ۴۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر به مرز اسرائیل است، کاری که به گفته او با هدف «نابودی» اسرائیل انجام می‌شود.

مقام‌های اسرائیلی پیش از این خبر داده بودند که در نزدیک به دو سال گذشته، ارتش اسرائیل بیش از ۲۰۰ حمله علیه اهداف ایرانی در خاک سوریه انجام داده است.

هفته گذشته ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران، گفته بود که جمهوری اسلامی «هیچ پایگاه نظامی در خاک سوریه» ندارد و «ما مواضع مستقلی در سوریه نداریم که کسی بخواهد هدف قرار دهد.»

به گفته شکارچی «ممکن است مواضع و پایگاه‌های سوری‌ها را بمباران کنند و در این حملات به مستشاران جمهوری اسلامی نیز آسیب برسد.»

حضور نظامی ایران در سوریه سال‌ها است که مورد مناقشه قرار دارد. برخی مسئولان جمهوری اسلامی معتقدند که این حضور با «دعوت رسمی» دولت سوریه انجام شده و به همین دلیل قانونی است. مقام‌های نظامی ایران هم می‌گویند حضور نظامیان ایرانی در این جنگ صرفا «مستشاری» است.

با این حال طی سال‌های اخیر گزار‌ش‌هایی از کشته شدن نیروهای وابسته به سپاه قدس ایران در خاک سوریه منتشر شده، گزارش‌هایی که حکایت از حضور آن‌ها در مناطق جنگی و درگیری‌های مستقیم داشته است.

مسئولان رسمی ایران بارها در سخنرانی‌های خود از «نابودی» اسرائیل سخن گفته‌اند. ایران طی سال‌های اخیر و در جریان آزمایش‌های موشکی خود، روی بدنه موشک‌ها عبارت «اسرائیل باید نابود شود» را به زبان‌های مختلف - و از جمله عبری - حک کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG