لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۷

رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل: ایران حضور خود در سوریه را کاهش می دهد


بلندی های گولان منطقه مورد مناقشه بین اسرائیل و سوریه
بلندی های گولان منطقه مورد مناقشه بین اسرائیل و سوریه

جرزالم پست چاپ اسرائیل، سخنان ژنرال «تامیر هیمن» رئیس اطلاعات وزارت دفاع اسرائیل در کنست، پارلمان این کشور، را نقل می کند که گفته است اسرائیل تصمیم قاطع دارد سوریه و ایران را از بلندی‌های جولان دور نگاه دارد.

رژیم ایران نیز به گفته ژنرال هیمن، با توجه به نارضایتی مردم ایران، در حال کم کردن حضور خود در سوریه است.

ژنرال هیمن گفته است هزینه ای که ایران برای حضور در سوریه می پردازد بسیار بالا است و بحث‌هایی را در داخل این کشور در برداشته که حاصل آن، کمرنگ تر شدن حضور نیروهای ایرانی در سوریه، به ویژه بلندی‌های جولان، است.

به گفته ژنرال هیمن، بحران اقتصادی ایران که به دنبال اعمال تحریم‌های تازه آمریکا شدت یافته است، همراه با کاهش شدید صادرات نفت این کشور موجب شده است تهران درباره حضور فعالانه خود در سوریه بازنگری کند.

ژنرال هیمن از نظارت گسترده و دقیق وزارت دفاع اسرائیل بر اجرای دقیق تحریم‌ها و موفقیت در این زمینه صحبت کرده و گفته است «عملیات سپر حمایتی» با هدف تخریب تونلهای حفر شده از لبنان به داخل اسرائیل صورت گرفته است، تا این «سنگ بنای» راهکار حزب الله لبنان را از میان بردارد.

به گفته رئیس دستگاه اطلاعاتی وزارت دفاع اسرائیل، خطر در مرزهای اسرائیل با لبنان هر لحظه وجود دارد، اما حزب الله با آن که از سال‌ها پیش بر شمار موشک‌های خود افزوده است، اما نتوانسته به فناوری ساخت موشک‌های نقطه زن دست یابد. بنابر این هر نوع دستیابی حزب الله به این فناوری می تواند تنش و احتمال جنگ را افزایش دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG