لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

ایران گزارش نشریه اسرائیلی را تکذیب کرد: با تل آویو در مورد اتباع ناپدید شده همکاری نداریم


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هرگونه همکاری میان جمهوری اسلامی و اسرائیل را برای آگاهی از سرنوشت چهار دیپلمات ایرانی و یک خلبان اسرائیلی ناپدید شده در لبنان، تکذیب کرد.

بهرام قاسمی، روز یکشنبه ۲۱ شهریور در گفت و گو با خبرگزاری میزان، با تایید پیگیری سرنوشت چهار دیپلمات ناپدید شده ایرانی در لبنان از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، گفت که ایران هیچگونه مذاکره‌ای با اسرائیل نداشته و نخواهد داشت.

او البته اضافه کرد که حزب الله لبنان در پیگیری این موضوع با وزارت امور خارجه ایران همکاری می‌کند.

هفته گذشته نشریه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت در گزارشی نوشت که ایران و اسرائیل برای آگاه شدن از سرنوشت رون آراد، خلبان اسرائیلی ناپدید شده در لبنان و چهار دیپلمات ایرانی ناپدید شده در لبنان، همکاری می‌کنند.

به نوشته این نشریه، طی یک سال گذشته اسرائیل با حزب الله لبنان از طریق یک واسطه غربی در تماس بوده است تا برای حل معمای سرنوشت رون آراد، تلاش کنند.

نشریه اسرائیلی آروتز شوا به نقل از یک پژوهشگر اسرائیلی، از تمایل ایران برای حل این پرونده نوشت و اضافه کرد که ایران نیز در پی یافتن اطلاعاتی در مورد چهار شهروند و دیپلمات خود است که در سال ۱۹۸۲ در لبنان ناپدید شدند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اگر چه همکاری ایران و اسرائیل را در این زمینه تکذیب کرد اما مسئولیت پاسخگویی درباره ناپدید شدن دیپلمات های ایرانی را به عهده اسرائیل دانست و گفت: "ما این موضوع را از آنها طلب می‌کنیم و پیگیر قضایا مرتبط با آن هستیم."

او مشخص نکرد که ایران از چه کانالی اطلاعات در زمینه را از اسرائیل طلب می‌کند.

XS
SM
MD
LG