لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۴

روسای هیات‌های استانی کشتی در حمایت از خادم استعفا دادند


رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی ایران
رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی ایران

بعد از اینکه رسول خادم رییس فدراسیون کشتی ایران در انتقاد به سیاست نظام جمهوری اسلامی در قبال مسابقه ورزشکاران ایرانی مقابل اسرائیلی‌ها استعفا داد، روز جمعه اعلام شد، روسای هیات های کشتی سراسر کشور نیز استعفای خود را اعلام کردند.

حسین مرعشیان، رییس هیات کشتی خوزستان با اعلام این خبر گفت: روسای هیات های کشتی در درخواستی کتبی به رضا لایق دبیر فدراسیون کشتی و دبیر مجمع این فدراسیون، از وی خواستند از وزیر ورزش به عنوان رییس مجمع بخواهد تا سریعا دستور برگزاری مجمع فوق العاده فدراسیون کشتی را برای رسیدگی به اتفاقات رخ داده صادر کند.

مقام های وزارت ورزش که انتظار این همراهی را نداشتند، اعلام کردند نیازی به مجمع فوق العاده نیست و حتی یکی از مقام ها به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته، وزارت ورزش استعفای خادم را قبول نکرده است.

رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران در حالی استعفا داد که از سیاست‌های جمهوری اسلامی در قبال مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی انتقاد کرده بود

آقای خادم در نامه‌ای که روز چهارشنبه نهم اسفند در خبرگزاری‌های ایران منتشر شد نوشت که «اهل وادادن و قهر و آشتی نیستم» اما «نمی توانم به کشتی دروغ بگویم.»

رسول خادم اواخر بهمن در پی محرومیت کشتی‌گیری که به دستور مربی خود عمدا در مسابقات جهانی باخته بود تا با کشتی‌گیر اسرائیلی رو در رو نشود، در نامه‌ای سرگشاده از سیاست‌های پنهانکارانه جمهوری اسلامی در مورد رو در رو نشدن با ورزشکاران اسرائیلی به تندی انتقاد کرده بود.

آقای خادم نوشته بود که اگر سیاست ایران به رسمیت نشناختن اسرائیل و روبرو نشدن با ورزشکاران آن است، «پس پنهانی به حریف پیشین باختن و برای تهیه گواهی بیماری یا ضرب‌خوردگی، به درمانگاه‌ها و پزشکان در خارج از کشور مراجعه کردن چه معنایی دارد؟»

او اضافه کرده بود که با اتفاقاتی که در کشتی علیرضا کریمی در کشتی زیر ۲۳ سال جهان در لهستان افتاد، کشتی گیران ایرانی دیگر نمی توانند با استناد به گواهی پزشکی یا باخت عامدانه از رویارویی با کشتی گیران اسرائیلی خودداری کنند.

جمهوری اسلامی ایران می گوید موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و ورزشکاران ایرانی نیز اجازه رو در رو شدن با ورزشکاران اسرائیلی را ندارند.

فدراسیون‌های ورزشی ایران از جمله فدراسیون کشتی تا کنون برای رودررو نشدن ورزشکاران با ورزشکاران اسرائیلی، باخت عمدی یا فراهم کردن گواهی پزشکی را در دستور کار خود قرار دادند تا از متهم شدن به دخالت سیاست در ورزش و تعلیق حضور در مسابقات جهانی جلوگیری کنند اما به گفته آقای خادم این پنهانکاری دیگر امکان پذیر نیست و جمهوری اسلامی باید سیاست خود در این زمینه را آشکارا اعلام کرده و پای عواقب آن بایستد.

او در ادامه نامه انتقادی خود آورده بود که در هفت ماه آینده، کشتی ایران ٨ مسابقه جهانی در رده های سنی مختلف پیش رو دارد که کشتی‌گیران اسرائیل نیز در تمامی این مسابقات حضور دارند و فدراسیون کشتی ایران «هیچ سحری هم بلد نیست تا قرعه‌ها را تغییر دهد.»

او سپس اضافه کرده بود: «اگر توان مردانه ایستادن پای اعتقادات و تصمیماتتان را ندارید، حداقل آزادگی کنید و پای کشتی گیر و مربی اش بایستید. بگذارید بدون منت کشی از دیگران، با حفظ عزت، صادقانه تعلیق شویم. یا اگر معتقد نیستید، حداقل حرف جدیدی بزنید.»

نامه آقای خادم در مورد سیاست جمهوری اسلامی در میادین ورزشی برای رو در رو شدن با ورزشکاران اسرائیلی نخستین انتقاد تند یک مقام ورزشی در این باره بوده است. پیشتر دو ملی پوش تیم فوتبال ایران، مسعود شجاعی و احسان حاج صفی که به همراه باشگاه یونانی خود در یک مسابقه با یک باشگاه اسرائیلی شرکت کردند با حملاتی در داخل ایران مواجه شدند.

مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی ایران از آن پس به اردوی تیم ملی فوتبال دعوت نشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG