لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۱

اسرائیل «به دقت» برنامه ایران برای عبور کشتی هایش از کانال سوئز را زیر نظر دارد


اسرائیل «به دقت» برنامه ایران برای عبور کشتی هایش از کانال سوئز را زیر نظر دارد
اسرائیل «به دقت» برنامه ایران برای عبور کشتی هایش از کانال سوئز را زیر نظر دارد

اسرائیل می گوید «به دقت» برنامه جمهوری اسلامی ایران برای اعزام دو کشتی جنگی با هدف عبور از کانال سوئز مصر را، به عنوان اولین تلاش تهران از انقلاب ۱۹۷۹ تا کنون، دنبال می کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، این اظهارات را روز یکشنبه در کابینه اسرائیل ابراز کرد و عبور کشتی های جنگی ایرانی از کانال سوئز را اقدام تهران برای افزایش نفوذ منطقه ای خود در میانه اوضاع متزلزل منطقه نامید.

مسئولان مصری که عبور و مرور در کانال سوئز را برعهده دارند می گویند انتظار دارند که دو کشتی متعلق به نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در مسیر سوریه، وارد این کانال شوند. این مسئولان مصری گزارش های تلویزیون جمهوری اسلامی ایران مبنی بر این که این کشتی ها روز شنبه از کانال سوئز عبور کرده اند را رد کردند.

مسئولان جدید نظامی در مصر، شامگاه جمعه، علی رغم چند دهه قطع رابطه دپیلماتیک با تهران، درخواست جمهوری اسلامی برای عبور دو کشتی جنگی ایرانی از کانال سوئز را پذیرفت.

بنیامین نتانیاهو گفت اسرائیل خطر امنیتی در منطقه را روبه رشد می داند و به همین منظور نیروهای دفاعی خود را تشدید خواهد کرد.

اسرائیل ایران را تهدیدی علیه موجودیت خود می داند زیرا مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون بارها بیانات تهدیدآمیزی را علیه اسرائیل ایراد کرده اند. اسرائیل همچنین برنامه اتمی جمهوری اسلامی را با هدف تولید سلاح اتمی می داند. ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است.
کشتی های جنگی ایرانی که قصد عبور از کانال سوئز را دارند باید دست کم ۲۴ ساعت پیش از ورود به این کانال، مسئولان را آگاه سازند.

«کنوانسیون قسطنطنیه» که در سال ۱۸۸۸ امضا شده است، حق عبور از کانال سوئز را برای تمامی کشتی ها، چه نظامی و چه غیرنظامی، تضمین می کند.

توافق های بین المللی خواستار باز ماندن این کانال بویژه در زمان جنگ است، اما اما طی درگیری های گذشته، مواقعی بوده است که این کانال بسته شده است.

XS
SM
MD
LG