لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

منابع ایرانی و عراقی حمله جنگنده‌های ایران به داعش را تکذیب کردند


جنگنده های اف - 4 ایران
جنگنده های اف - 4 ایران

خبرگزاری رسمی ایران به نقل از یک «مقام مطلع در وزارت امور خارجه ایران» ادعای حمله هوایی ایران به نیروهای داعش را نادرست عنوان کرد.

پیش از این روزنامه گاردین، به نقل از ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه ایران، حمله جنگنده‌های ایرانی به نیروهای دولت اسلامی یا داعش را تایید کرده اما گفته بود که ایران در حمله به داعش با آمریکا همکاری یا هماهنگی نمی‌کند.

با این وجود، مقام مطلع وزارت خارجه ایران که ایرنا نام او را منتشر نکرده است، شنبه شب به این خبرگزاری گفت که سخنان معاون وزیر امور خارجه ایران به روزنامه گاردین تاکید بر این موضوع بوده است که اگر دولت عراق درخواست کمک کند، ایران آماده است در هر زمینه از جمله نظامی به عراق کمک کند.

این گفته معاون وزیر امور خارجه ایران در حالی بود که علی لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز حمله جنگنده‌های ایرانی به مواضع داعش در عراق را رد کرده بود.

از سوی دیگر وبسایت عرب زبان ارم نیوز که اخبار کشورهای حوزه خلیج فارس را منتشر می‌کند، به نقل از تلویزیون دولتی عراق اعلام کرده که نیروی هوایی عراق، عملیات جنگنده‌های ایرانی علیه داعش در آسمان این کشور را رد کرده است. بر اساس این گزارش، هواپیماهای ایرانی عملیاتی در حریم هوایی عراق انجام نداده‌اند.

این تکذیب‌ها در حالی صورت گرفت که سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در یک کنفرانس خبری گفته بود پنتاگون مدارکی در دست ندارد که عملیات جنگنده‌های F-4ایرانی را بر علیه داعش رد کند. او به طور ضمنی وجود چنین عملیاتی را تایید کرده بود. جان کری وزیر خارجه ایالات متحده نیز نقش ایران در مبارزه با داعش را مثبت خوانده بود هر چند که گفته بود در این زمینه هماهنگی یا همکاری میان ایران و آمریکا وجود ندارد.

هفته گذشته اخباری مبنی بر عملیات هواپیماهای فانتوم ایران علیه مواضع داعش در عراق منتشر شده بود. این گزارش‌ها با اشاره به نوع هواپیما، اعلام کرده بود که تنها ایران و ترکیه در این منطقه هواپیماهای فانتوم F-4دارند و از آنجا که ترکیه آشکارا نبرد نظامی با داعش را رد کرده است، این هواپیماها باید ایرانی باشند.

XS
SM
MD
LG