لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۵

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به گزارش صداوسیما درباره گوهر عشقی


گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی
گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی

پس از حمله افراد ناشناس به گوهر عشقی در هفته گذشته که عازم محل دفن فرزندش ستار بهشتی بود، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران گزارش تصویری ۵ دقیقه‌ای را منتشر کرده که طی آن مدعی شده هیچ حمله‌ای در آن روز صورت نگرفته است؛ ‌گزارشی که با واکنش گوهر عشقی و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

یوسف سلامی، گزارشگر صداوسیما، در این گزارش با انتشار تصاویری مبهم، از پشت سر و بدون تاریخ، مدعی شده که گوهر عشقی خود روی زمین افتاده و مورد حمله افراد ناشناس قرار نگرفته؛ ادعایی که با ارائه مستندات تصویری فراوانی از سوی کاربران مورد تردید و تکذیب قرار گرفته است.

گوهر عشقی،‌ مادر ستار بهشتی کارگر و وبلاگ‌نویسی که در آبان ۹۱ و در حالی که در بازداشت نیروی انتظامی بود جان خود را از دست داد، در گفتگو با مسیح علینژاد در واکنش به این گزارش گفت: «چرا از همان روز اول فیلم دوربین مداربسته را پخش نکردند؟ چرا فیلم به قتل رسیدن ستار مرا پخش نمی‌کنند؟ چرا روزی که بچه‌های مردم را کشتند دوربین نبود؟ امروز مرا زدند فردا نوبت مادر دیگری است.»

محمد آقا سلطان، برادر ندا آقاسلطان از کشته‌شدگان اعتراضات سال ۸۸ تهران که هیچگاه شلیک کننده به او دستگیر نشد، نوشته است: «تنها ایده‌ای که به ذهن ناقصشون برای ساختن فیلم میرسه اینه که یه فیلم از پشت نشون بدن. مستند تقاطع رو هم که ساختن، ۲ ساعت روده‌درازی کردن، آخرش گفتن این زنه که پشتش به دوربینه به ندا شلیک کرد. در حالی که فیلم ۲ دوربین از روبرو رو من با چشم خودم دیدم. تو این ۱۰ روز کجا بودید؟»

هدیه کیمیایی، روزنامه‌نگار، با اشاره به واکنش گوهر عشقی، بخشی از صحبت او را در نقد این مستند که جایی از آن مدعی شده مادر ستار بهشتی در مسیر رفتن برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا بوده، نقل کرده: «من دوز دوم واکسنم را تابستان زدم، من داشتم می‌رفتم امامزاده سر قبر بچه‌ام. من ۹ ساله دروغ نگفتم.»

عطاءالله مهاجرانی، وزیر فرهنگ و ارشاد دولت اول محمد خاتمی در نظری متفاوت و در دفاع از محتوای منتشره از سوی صداوسیما نوشته: «گزارش يوسف سلامى، از خبرگزارى صدا و سيما درباره ماجراى مضروب شدن خانم گوهر عشقى را حتما ببينيد. به نظرم اين رويكرد جديد سازمان صداوسيما بسيار هوشمندانه است. حالا نوبت بی بی سى و ديگران است كه از ماجراسازى شان دفاع كنند. اين رويكرد خبرگزارى صداوسيما، حرفه اى و موثر است.»

خشایار مصطفوی، کارگردان و از کسانی که معتقد است این گزارش ساختگی و فاقد هرگونه اعتبار فنی است، در رشته توییتی نوشت: «نظر تخصصی: عمق رنگ و کیفیت ظاهر (لوک) فوتیجی که به عنوان فیلم دوربین مداربسته‌ی کوچه در این فیلم نمایش داده می‌شود با دو دوربین گوپرو (Gopro) سری پنج یا شش گرفته شده است که در حالت واید قرار گرفته‌. وایت بالانس تصویر در حالت اتوماتیک قرار ندارد. بازیگری و کارگردانی افتضاح است. ‎#گوهرعشقی».

مهدی یراحی، خواننده و دارنده جایزه موسیقیایی باربد هم واکنش نشان داده و با مخاطب قرار دادن برنامه‌هایی از این دست در صداوسیما و یادآوری قتل چند فعال و منتقد سیاسی طی سالیان اخیر، نوشته است: «‎#بیست_و_سی پیشنهاد می‌کنم فیلم دوربین مدار بسته‌ی لحظه‌ی قتلِ ستار بهشتی، سعید زینالی و دیگر قربانیان را هم منتشر کنید تا دشمنان ‎#نظام برای همیشه رسوا شوند. #گوهر_عشقی».


توماج صالحی، از خوانندگان رپ فارسی نیز با انتشار کلیپی به نقد تعارضات گزارش صداوسیما پرداخته و می‌نویسد: «‌‎#مُچِ_صداوسیما در گزارش علیه ‎#گوهر_عشقی».

ابتدای آبان ماه امسال و در آستانه سالگرد کشته شدن ستار بهشتی،گوهر عشقی با انتشار ویدئویی به بازخوانی رویدادهای هنگام بازداشت فرزندش پرداخته بود که نهایتا منجر به بازداشت او و برخی اعضای خانواده‌اش پیش از برگزاری مراسم سالگرد شد.

برخی کاربران نیز با یادآوری نمونه‌هایی از دیگر سندسازی‌ها توسط صداوسیمای جمهوری اسلامی برای تغییر روایت اصلی رویدادها، تصاویری از مصاحبه‌ها و گزارش‌های مشابه را منتشر کردند.

XS
SM
MD
LG