لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

بازداشت ۶ فعال مجازی در استان کهگیلویه و بویراحمد


بازداشت
بازداشت

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در استان کهگیلویه و بویراحمد روز شنبه ۱۸ شهریور، با اعلام خبر بازداشت ۶ فعال مجازی، آنها را به اتهام «برنامه‌ریزی برای تجمع و اغتشاش‌آفرینی در روزهای آینده» متهم کرد.

حکومت جمهوری اسلامی تجمعات اعتراض‌آمیز در ایران را «اغتشاش» می‌نامد و معترضان را تحت عنوان «اغتشاش‌گر» سرکوب می‌کند.

اطلاعات سپاه در استان کهگیلویه و بویراحمد در بیانیه‌ای، بدون اشاره به هویت بازداشت‌شدگان مدعی شد آنها در پنج صفحه فضای مجازی «به دنبال تحریک افکار عمومی برای ایجاد ناامنی بودند.»

این نهاد امنیتی درباره ماهیت فعالیت‌های مجازی بازداشت‌شدگان توضیحی نداد و تنها آنها را «فعال» در اعتراضات سراسری سال گذشته و دارای «سوء سابقه» خواند.

بر پایه بیانیه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، صفحات مجازی این ۶ تن با حکم قضایی مسدود شد و گردانندگان آنها نیز زندانی شدند.

با نزدیک شدن به سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، حکومت ایران فشارهای امنیتی بر اقشار گسترده‌ای از جمله کنشگران مدنی، سیاسی، روزنامه‌نگاران، وکلا، و همچنین فعالان صنفی فرهنگیان، کارگران، دانشجویان و اساتید را تشدید کرده است.

پیشتر سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای‌ مشترک مدعی شدند «ضربه‌ای جدی به شبکه سازماندهی اغتشاشات» وارد کردند.

این دو نهاد امنیتی بدون ارائه هیچ سندی وزارت امور خارجه آمریکا، مؤسسه خانه آزادی و مؤسسه خشونت‌پرهیزی برای دموکراسی را به سازماندهی زنان باهدف فعالیت در اعتراضات آینده متهم کردند.

وزارت خارجه آمریکا پیش از این، با رد اتهام‌های مشابه اعلام کرده که حکومت ایران در عوض جلب رضایت مردم، به پیشبرد تئوری‌های توطئه نادرست و متهم کردن دیگران به تحریک اعتراضات ادامه می‌دهد.»

XS
SM
MD
LG