لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

سه ماه بعد از کشتن سلیمانی در بغداد؛ آسوشیتدپرس از فعالیت «اسماعیل قاآنی» در عراق خبر داد


خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات عراقی گزارش داد که اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، برای «متحد کردن گروه‌های عراقی» اواخر روز دوشنبه وارد بغداد شده است.

بنابر این گزارش، این اولین سفر اسماعیل قاآنی پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در حمله پهپادی آمریکا است. چهار مقام عراقی به شرط ناشناس بودن، گفتند قاآنی در حالی وارد فرودگاه بغداد شده که تمام پروازها و همچنین رفت و آمدها به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود.

بنابر این گزارش قاآنی پس از ورود به فرودگاه بغداد تحت تدابیر امنیتی شدید و در کاروانی متشکل از سه خودرو فرودگاه را ترک کرده است.

آسوشیتدپرس به نقل از مقامات عراقی نوشت که سفر قاآنی در حالی است که بحران سیاسی در عراق بیشتر شده و عدنان الزرفی، به عنوان نخست‌وزیر جدید، برای تشکیل دولت با مخالفت برخی گروه‌های سیاسی روبرو است.

همچنین یک سیاستمدار ارشد شیعه گفت که «این اولین آزمایش او برای متحد کردن گروه‌های شیعه است.»

از سوی دیگر بسیاری از مقامات عراق، با توجه به عدم تسلط اسماعیل قاآنی به زبان عربی و عدم روابط شخصی با چهره‌های مهم سیاسی در عراق، در توانایی او برای برقراری اجماع بین گروه‌های مختلف تردید دارند.

یکی از مقامات عراق به آسوشیتدپرس گفت که قاآنی در این جلسات اظهار کرده ایران و سپاه نمی خواهند الزرفی نخست وزیر بعدی در این کشور باشد.

اما عراق علاوه بر بحران سیاسی، حالا با توجه به افت شدید قیمت نفت و پیامدهای ناشی از کرونا با گسترش بحران اقتصادی نیز روبرو است.

وزارت نفت عراق اعلام کرده است که درآمد نفتی عراق در ماه مارس ۲.۹ میلیارد دلار بوده و در مقایسه با فوریه حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که بیش از ۹۰ درصد هزینه های دولت به درآمدهای نفتی متکی است و بودجه سال ۲۰۲۰ این کشور بر اساس نفت بشکه‌ای ۵۶ دلار بسته شده است.

کارشناسان هشدار داده اند که اگر رکود درآمدهای نفتی طولانی شود، عراق قادر به پرداخت حقوق بخش دولتی نخواهد بود و این می تواند به ناآرامی‌های بیشتری در این کشور بیانجامد.

اما این وضعیت در شرایطی است که تحرکات شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق نیز افزایش یافته است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در این باره هشدار داد و گفت که «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

او درباره دلیل هشداری که پیشتر به رژیم ایران درباره حمله به نیروهای آمریکا منتشر کرده بود، گفت: «ما اطلاعاتی داریم مبنی بر این که [آنها] برنامه‌هایی در سر دارند ... به رهبری ایران، البته نه لزوما ایران، توسط گروه‌هایی که مورد حمایت ایران هستند، که این برای من یعنی ایران.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز تاکید کرد که اگر گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق دست به حمله علیه نظامیان یا مواضع و اهداف آمریکایی بزنند، «عاقبت بسیار بدی برای آنها در پی خواهد داشت،» و در ادامه گفت از همین رو به آنها می‌گوییم چنین اقدامی نکنید.

ایالات متحده ایران را به بی‌ثبات سازی در خاورمیانه متهم می‌کند و مقامات دولت ترامپ،‌ جمهوری اسلامی را بزرگترین دولت حامی تروریسم می‌دانند.

از حدود دو سال پیش، آمریکا با خروج از برجام، تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند و کارزار فشار حداکثری برای تغییر رفتار رژیم ایران را آغاز کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG