لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

آمریکا در تدارک قطع دسترسی جمهوری اسلامی به دلار؛ آیا نفس دلار بالا خواهد آمد؟


 دلار در بازار ایران
دلار در بازار ایران

ایالات متحده آمریکا در رویکرد جدید خود سعی دارد دسترسی جمهوری اسلامی به دلار قاچاق و صادراتی در عراق را مسدود کند، کارشناسان معتقدند این موضوع ضمن تاثیر کوتاه‌مدت بر اقتصاد عراق، در بلند مدت، تاثیر چشمگیری بر کاهش تامین فیزیکی دلار در ایران خواهد داشت.

«فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق، یکشنبه گذشته به شبکه «رووداو» گفت که دولت این کشور در تلاش برای حل مشکل دلار است.

فؤاد حسین افزود: «محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر، برای بازگردان قیمت دینار عراق در برابر دلار، با ایالات متحده در ارتباط است و ما به‌ زودی برای این مسئله به واشنگتن سفر خواهیم کرد.»

در پی تشدید فشار آمریکا و همچنین کاهش ارزش دینار در برابر دلار، خبرگزاری رسمی عراق روز ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳ خبر داد که نخست‌وزیر این کشور، «مصطفی غالب مخیف» رئیس کل بانک مرکزی را برکنار کرده است.

نخست‌وزیر عراق همچنین نیروهای ویژه مبارزه با تروریسم را برای مبارزه با فروشندگان ارز که دلار را به جمهوری اسلامی قاچاق می‌کنند، اعزام کرد.

یک مقام ارشد بانکی گفت که ایالات‌ متحده پیام روشنی به مقامات عراقی ارسال کرد: «قوانین جدید را رعایت کنید واگرنه بانک مرکزی عراق با جریمه مواجه خواهد شد.»

در ایران نیز فعالان اقتصادی نگران این تصمیم آمریکا هستند و آن را تصمیمی چالش‌برانگیز برای اقتصاد ایران می‌دانند.

پس از نگرانی‌های به وجود آمده، یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: «دامنه تحریم‌ها به کشورهای دوست ما از جمله چین، امارات و عراق هم کشیده شده است و آن‌ها نیز از تحریم‌های آمریکا تبعیت می‌کنند و ارتباط خود را با ایران از نظر تجاری محدود کرده‌اند.»

مقامات امنیتی عراق اعلام کردند «شواهد روشنی» دارند که قاچاقچیان ارز به ویژه از اواسط ژانویه مقادیر زیادی دلار از بازارهای ارز بغداد خریداری کرده و آن را از طریق گذرگاه‌های مرزی به ایران قاچاق کرده‌اند.

از زمان اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی که جمهوری اسلامی ایران را بیش از پیش منزوی‌ کرده است، ریال ایران حدود ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

XS
SM
MD
LG