لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۷

جزئیاتی درباره فرد مسلح در دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی در پایتخت آمریکا


تصویری که در فضای مجازی به مرد دستگیر شده توسط سرویس مخفی منتسب است.
تصویری که در فضای مجازی به مرد دستگیر شده توسط سرویس مخفی منتسب است.

در حالی که رسانه های دولت ایران بعد از درگیری در دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن، آن را ناشی از سیاست های مهاجرتی پرزیدنت ترامپ علیه ایرانیان عنوان کرده اند، اما جزئیات بیشتر از این ماجرا نشان می دهد که یک شهروند ایرانی تبار در پی تنش با کارکنان این دفتر، روی به تهدید و درگیری آورده است.

چهارشنبه ظهر سرویس مخفی ایالات متحده که وظیفه تأمین امنیت مکان های دیپلماتیک را در آمریکا بر عهده دارد، اعلام کرد که بعد از اعلام خبر درگیری در دفتر حفاظت از منافع ایران، فردی را پیش از هرگونه تیراندازی دستگیر کرده است.

اما این فرد کیست؟ مایکل لیپین خبرنگار صدای آمریکا بر اساس مدارک دریافتی از دفتر دادستانی، مشخصاتی را درباره مرد دستگیر شده، ارایه داده است.

«علیرضا فخار»، ۵۵ ساله از منطقه فیرفکس ویرجینیا، به خاطر رویدادی که در روز چهارشنبه در دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در پایتخت آمریکا روی داد، در اولین جلسه دادگاه در واشنگتن حضور یافت.

دفتر دادستان فدرال آمریکا در واشنگتن آقای فخار را به دو اتهام فدرال آدم ربایی و آسیب به ملک یک دولت خارجی متهم کرد. او همچنین به تهاجم با یک سلاح خطرناک متهم شده است.

وی به طور موقت در یک بازداشتگاه به سر می برد تا این که در روز سی آوریل در دادگاه حاضر شود.

اتهام آدم ربایی می تواند برای این متهم به حکم حداکثری حبس ابد منتهی شود. همچنین اتهام آسیب به اموال دولت خارجی تا پنج سال مجازات دارد. اتهام تهاجم با یک سلاح خطرناک نیز مجازات تا ده سال زندان دارد.

با توجه به اینکه رسیدگی به این پرونده در جریان است، دفتر دادستان از اظهارنظر خودداری کرد.

روزنامه جروزالم پست پیشتر در گزارشی به نقل از ایرنا نوشت: یک مرد مسلح در ساعات اولیه صبح چهارشنبه دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن دی سی را مورد حمله قرار داد.

♦️ ویدئو کوتاه - گزارش فرهاد پولادی از مقابل دفتر حفاظت از منافع ایران در واشنگتن و توضیح سرویس مخفی آمریکا درباره ادعای حمله به این دفتر

از زمان گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکا در تهران، جمهوری اسلامی و ایالات متحده رابطه دیپلماتیک ندارند و دفتر حفاظت از منافع ایران که در مکان سفارت پاکستان دایر است، امور کنسولی و صدور پاسپورت و امور سجلی ایرانیان آمریکا را انجام می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG