لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

واکنش آیت الله بیات زنجانی و حسن روحانی به انتقادها از اینترنت پرسرعت


در حالیکه یکی از مراجع شیعه راه اندازی اینترنت پرسرعت تلفن همراه را خلاف شرع دانسته بود، آیت الله بیات زنجانی، یکی دیگر از مراجع تقلید شیعه، مخالفت خود را با ایجاد محدودیت در خدمات ارتباطات به بهانه سوء استفاده چند نفر اعلام کرد.

یک هفته بعد از اظهار نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره غیرشرعی بودن اینترنت پرسرعت، آیت الله بیات زنجانی، در نظری متفاوت با آن، در پاسخ به یک پرسش دینی اعلام کرد: «سوء استفاده یک فرد یا چند نفر، مجوز دخل و تصرف و ایجاد محدودیت دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله وزارت ارتباطات در نوع ارائه خدمات و تنظیم ارتباطات نمی‌شود.»

هفته گذشته، آیت الله مکارم شیرازی در اظهارنظری، راه اندازی اینترنت پرسرعت در تلفن همراه و خدمات دیگر نسل سوم همراه را بدون هماهنگی با شورای عالی فضای مجازی، خلاف شرع اعلام کرده بود. او که یکی از مراجع تقلید با نفوذ در حکومت ایران است، دو روز پیش در دیدار با رئیس مجلس ایران گفت که سخنانش درست منتقل نشده و او مخالف تکنولوژی نیست.

او اضافه کرد: « ما می گوییم این آب آلوده غیربهداشتی به نام نسل سوم اینترنت را تصفیه کنید تا آب بهداشتی شود و در اختیار بگذارید تا همه از آن استفاده کنند و کسی مخالف آن نیست.»

این در حالیست که بر اساس نظر آیت الله بیات زنجانی درباره استفاده از اینترنت پرسرعت، «اطّلاع‌رسانی به روز و اعتلاء سطح آگاهی‌های عمومی» در بین مردم جزو وظایف «دستگاه‌های سیاست‌گذار است.»

دولت ایران برخی از وبسایت‌های اینترنتی را به دلیل محتوی سیاسی یا جنسی آنها فیلتر می‌کند. آیت الله مکارم شیرازی شرط شرعی بودن اینترنت پرسرعت تلفن همراه را پیدا کردن راهی برای مقابله با این دسته از وبسایت‌ها با همکاری شورای عالی فضای مجازی دانسته بود.

نمی توانیم دروازه‌های دنیا را به روی نسل جوان ببندیم

از سوی دیگر، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، به طور تلویحی به اظهار نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره اینترنت، پاسخ داد.

روحانی روز سه‌شنبه، گفت: «ما نمی‌توانیم دروازه‌های دنیا را به روی نسل جوانمان ببندیم. این درست است که می‌گویند نسل جوان را باید از آب مسموم و یا هوای مسموم بر حذر داشت اما چه کنیم که هوا آنچنان آلوده است که تنها با ماسک قوی می‌توان در برابر این آلودگی ایستاد.»

به گفته او، «نسل جوان نیاز به توان و قدرت ایستادگی در برابر فضاهای آلوده را دارد» و آن زمان که «مومنی اگر در خانه‌اش رادیو داشت آن رادیو را در قفسه می‌گذاشت در آن را قفل می‌کرد تا همسر و فرزندش آن رادیو را در ساعاتی که نباید باز نکند» سپری شده است.

XS
SM
MD
LG