لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

آیت‌الله مکارم شیرازی: راه اندازی نسل سوم تلفن همراه، خلاف شرع است


آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید نزدیک به حکومت ایران، خدمات نسل سوم تلفن همراه را «خلاف شرع و موازین انسانی» دانست.

این مرجع تقلید، در پاسخ به پرسشی که در وبسایت او آمده است، با بیان اینکه مجوز قانونی ارائه خدمات اینترنت پرسرعت تلفن همراه و خدمات دیگر نسل سوم، هنوز کسب نشده است، فتوا داد: «اقدام بر این کار عجولانه یعنی خدمات اینترنت پرسرعت همراه و کلیه خدمات نسل سوم و بالاتر کاری بر خلاف شرع و بر خلاف موازین اخلاقی و انسانی است.»

منظور او از مجوزهای قانونی برای این کار، طراحی پیوست فرهنگی خدمات نسل سوم تلفن همراه، تصویب آن در شورای عالی فضای مجازی و ارسال آن به اپراتورهای تلفن همراه به عنوان دستورالعمل است.

در عین حال، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز سه‌شنبه در واکنش این نظر آیت‌الله مکارم شیرازی، گفت: «خدماتی که قرار است توسط همراه اول و ایرانسل ارائه شود، همان خدماتی است که رایتل از دوسال پیش ارائه می‌داد و تا هنگامی که پیوست فرهنگی آن آماده نشود، این خدمات با همان شرایط دوسال پیش ارائه می‌شود.»

پرسش کنندگان از آیت الله مکارم شیرازی، «دسترسی آسان به مطالب، فیلمها و عکسهای ضد اخلاقی و ضد انسانی، شایعه پراکنی و فتنه انگیزی، تضعیف بنیان خانواده جاسوسی و فروش اطلاعات محرمانه کشور و خانواده‌ها» را از آسیب‌های خدمات نسل سوم تلفن همراه دانسته‌اند. این مرجع تقلید هم با اشاره به همین موارد، آن را خلاف شرع دانسته از مسئولان خواسته که با همکاری با «شورای عالی فضای مجازی که مرجع قانونی این کار است»، جلوی پیامد‌های منفی آن را بگیرند.

شورای عالی فضای مجازی، تشکیلاتی است که توسط رهبر ایران برای سیاست‌گذاری در حوزه‌های مربوط به اینترنت تاسیس شده است.

این مرجع تقلید، در بخش دیگر از پاسخ خود آورده است که مسئولان نباید این کار را نوعی «روشنفکری دینی و آزادی علمی» بدانند. در مقابل خواسته که برای ایجاد «شبکه ملی اطلاعات» تلاش شود.

در مقابل، وزیر علوم نیز اعلام کرد که پیوست فرهنگی این خدمات توسط دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی آماده شده است و تا پیش از تصویب آن، خدمات در همان سطحی ارائه خواهد شد که از دوسال بیش توسط اپراتور دیگر ارائه شده است.

XS
SM
MD
LG