لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

طرح چالش برانگیز موسوم به صیانت از کمیسیون به صحن علنی مجلس برگشت


طرح صیانت
طرح صیانت

خبرگزاریهای داخلی ایران روز دوشنبه اعلام کردند: نمایندگان مجلس که چند ماه قبل طرح کنترل فضای مجازی و اینترنت موسوم به طرح صیانت را برای بررسی به کمیسیون تخصصی فرستاده بودند، آن را پس گرفته و به صحن علنی بازگرداندند.

جلسه روز دوشنبه مجلس برای رسیدگی به این طرح، به صورت غیر علنی و دور از چشم رسانه ها برگزار شد، اما سلیمی عضو هیات رییسه مجلس به خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا گفته، احتمالاً کمیسیون مشترک جدیدی برای بررسی طرح صیانت تشکیل می‌شود تا مانند دیگر طرح ها و لوایح، در صحن علنی بررسی شود.

این در حالی است که منابع آگاه پیشتر اعلام کرده بودند، طرح صیانت بیشتر از مجلس و مجامع رسمی در جلسات خصوصی پیش برده می‌شود و به تازگی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به بررسی آن پرداخته است.

بر اساس اعلام سایت رسمی شورای عالی انقلاب فرهنگی، در آخرین جلسه این شورا که با حضور رییس کمیسیون مشترک طرح صیانت و گروهی از مسوولان حوزه علمیه و سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شده، اصول و شاخصه‌های نظام حکمرانی فضای مجازی مناسب، برای جمهوری اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

رییس قوه قضاییه هم روز دوشنبه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه گفت: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، به منزله قانون بوده و لازم الاجراست.

طرح موسوم به صیانت از فضای مجازی در حالی به یکی از چالش برانگیزترین طرحهای چند سال اخیر بین مردم و نظام تبدیل شده که رهبر جمهوری اسلامی در دو سال گذشته بارها از مسوولان خواسته تا فضای مجازی را مدیریت و محتوای تولیدی آن را کنترل کنند.

براساس ماده ۱۲ این طرح فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی در ایران محدود شده و باید زیرنظر سازمانهای حکومتی باشد. حجم عمده ترافیک اینترنت هم باید از شبکه داخلی تأمین شود.

XS
SM
MD
LG