لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

نفوذ سپاه به حوزه کریپتو؛ جزئیات بازداشت و شکنجه فردی که از او «درخواست همکاری» شده بود


ارزهای دیجیتال. آرشیو
ارزهای دیجیتال. آرشیو

شرکت امنیت سایبری «سرتیک» در گزارشی از تلاش عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران برای نفوذ در برخی پروژه‌های حوزه «کریپتو» و همچنین بازداشت و تهدید توسعه‌دهندگان ایرانی آن خبر داد.

کریپتو به ارزهایی گفته می‌شود که از تکنیک‌های رمزنگاری برای ساخت آن‌ها استفاده شده است.

در این گزارش آمده که یک توسعه‌دهنده ارشد پروژه‌ای موسوم به «وب٣» بلافاصله پس از راه‌اندازی آن در ایران، از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی احضار و دعوت به «همکاری» شد.

بر اساس این گزارش، پس از خودداری این شخص از پذیرش درخواست سپاه، نیروهای سپاهی او را به مدت چند هفته در حبس انفرادی قرار می‌دهند. طبق گزارش، تکنیک‌های متقاعدسازی، بازجویی پرخاشگرانه، و تهدیدها از اقدامات سپاه پاسداران برای مجاب کردن این فرد به همکاری بوده است.

این فرد به شرکت امنیت سایبری «سرتیک» گفته که تحمل شکنجه روانی سپاهی پاسداران برای مدتی آنچنان طولانی بسیار دشوار بوده است. به گفته او، عوامل سپاهی از او خواسته بودند طوری به فعالیت خود ادامه دهد که کسی متوجه نشود اتفاقی افتاده، اما سپاهی‌ها در این مدت بر پروژه «وب٣» کنترل کامل داشتند.

پس از اینکه شخص بازداشت شده عوامل سپاه را متقاعد کرده بود که از نظر ذهنی در شرایط نامناسبی است، اجازه یافته بود به شرط تداوم همکاری از زندان خارج شود. او پس از خروج از زندان، موفق به فرار از کشور شد و اکنون با نام و تابعیت دیگری و به همراه عده‌ای دیگر از توسعه‌دهنده‌ها، پروژه «وب٣» جدیدی را آغاز کرده است اما از ترس عوامل جمهوری اسلامی، به صورت مخفیانه فعالیت می‌کند.

شرکت سرتیک ضمن تایید ادعاهای این فرد افزوده که مشاهدات اطلاعاتی و تحقیقی حاکی از تلاش نظام‌مند برخی سرویس‌های اطلاعاتی برای نفوذ در صنعت کریپتو از طریق هدف قرار دادن توسعه‌دهندگان است.

طبق این گزارش، در کشورهایی همچون ایران، تهدید توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها به پیامدهای حقوقی و سیاسی در صورت خودداری‌شان از همکاری با نهادهای اطلاعاتی، رویه‌ای بسیار رایج است.

XS
SM
MD
LG