لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۳

هند از این پس هزینه خرید نفت از ایران را به روپیه می پردازد


هند به دنبال تشدید تحریم ها علیه ایران و از دست دادن یک مجرای دیگر برای جابه جا کردن ارز معاملات نفتی با ایران، می گوید از این پس تنها می تواند خرید نفت خود از ایران را به روپیه بپردازد.

این برای ایران دردسرآفرین است، چرا که واحد پول هند در سطح بین المللی به طور گسترده ای مورد پذیرش و استفاده نیست. طبق موازین تحریم های ایران، آن کشور تنها حق دارد از هند کالا و خدماتی را خریداری کند که مشمول تحریم نیستند.

از ژوییه سال ۲۰۱۱ یک بانک دولتی ترکیه موسوم به هالک بانک مبادله ارز میان ایران و هند را در مبادلات بازرگانی انجام می داد، اما اکنون این بانک از این کار منع شده و به این کار پایان داده است.

تاکنون هند در ازای خرید نفت به ایران یورو می پرداخت اما تازه ترین قوانینی که آمریکا ششم فوریه (ماه جاری میلادی) درراستای تشدید تحریم ها علیه ایران تصویب کرده و از آن هنگام لازم الاجرا شده اند، این امکان را منتفی کرده است.

هند پس از چین عمده ترین مشتری نفت ایران است. گزارش ها از دو پالایشگاه نفتی هند حاکی از آن است که مدیران این دو پالایشگاه روز ۵ فوریه(۱۳ روز پیش) ایی میلی یک جمله ای از هالک بانک( بانک دولتی ترکیه که واسطه انتقال ارز مبادلات میان ایران و هند بود)، دریافت کرده اند که بیانگر خودداری هالک بانک از انتقال ارز معاملات ایران و هند بوده است.

اعمال سختگیری بیشتر در تحریم ایران از سوی ایالات متحده، به پایان یافتن معاملات طلا در برابر نفت میان ایران و ترکیه نیز منتج شده است. هند از آوریل ۲۰۱۲ (حدود ۹ ماه پیش) تاکنون،‌ در ازای حدود ۴۵ درصد از خرید عمده نفت خود از ایران، به واسطه هالک بانک به ایران یورو پرداخت می کرده و بقیه هزینه خرید خود را به روپیه می پرداخته است.

حجم صادرات هند به ایران در ماه های آوریل تا سپتامبر ۲۰۱۲ به نزدیک ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسید که معادل یک چهارم واردات آن کشور از ایران طی همین فاصله زمانی بود. چند هیأت نمایندگی ایران طی ماه های اخیر با هدف مذاکره به منظور افزایش حجم صادارت ایران به هند، به آن کشور سفر کرده اند.

ایران از هند شکر و گندم خریده و در صدد ادامه واردات گندم از هند بوده، اما کیفیت نامرغوب این محصول، واردکنندگان ایرانی را با مشکل روبه رو کرده است.

هند می گوید قصد دارد میزان واردات خود از ایران را از اول آوریل امسال‌ (کمی بیش از یک ماه دیگر)، ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش دهد. طی ۹ ماه نخست سال اخیر، هند روزانه ۲۷۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده که معادل ۷ و نیم درصد کل واردات نفتی هند بوده است. هند ۸۰ درصد نیازهای نفتی خود را از راه واردات تأمین می کند.
XS
SM
MD
LG