لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۴

صادرات نفت ایران در ماه دسامبر افزایش یافت


تحلیلگران و منابع کشتیرانی می گویند صادرات نفت ایران در ماه دسامبر به بالاترین حد خود از زمان تحریم های اتحادیه اروپا رسید، تحریم هایی که از ماه ژوییه آغاز شده است.

به گزارش رویترز، افزایش تقاضای چین و گسترده تر شدن ناوگان نفتکش های ایران به صادرات نفت این کشور در این ماه کمک کرده است.

بر اساس اطلاعات دو منبع مرتبط با این صنعت، و همچنین اطلاعات خطوط کشتیرانی و گمرکی که توسط خبرگزاری رویترز در مورد هر کشوری جمع آوری می شود، صادرات نفت ایران در ماه دسامبر به حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید. ایران در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی ۹۰۰ هزار بشکه نفت در روز صادر می کرد.

همین منابع خبری می گویند انتظار می رود صادرات نفت ایران در ماه ژانویه و در آستانه تحریم های بیشتر آمریکا، کاهش یابد و به یک میلیون یک صد هزار تا یک و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز برسد.

تحریم های کشورهای غربی که با هدف متوقف کردن برنامه جنجالی هسته ای ایران اعمال شده است، صادرات نفت ایران را به نصف کاهش داده که خود به معنی از دست دادن میلیاردها دلار درآمد نفت و کاهش ارزش پول ایران بوده است.

صادرات نفت ایران در اواخر سال ۲۰۱۱دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بود. این رقم در سال ۲۰۱۲ نصف شد.

اما تقاضای کشورهایی چون چین، ژاپن و هند برای نفت ایران و خرید نفتکش های جدید توسط تهران، جمهوری اسلامی ایران را به طور غیر منتظره ای قادر ساخت تا صادرات خود را اواخر سال گذشته میلادی افزایش دهد.

سالار مرادی از کارشناسان نفتی به رویترز گفته است ایران نفتکش های بیشتری از چین خریده است و می تواند نفت بیشتری منتقل کند.

یک منبع دیگر به رویترز گفته است افزایش صادرات نفت ایران به علت این بوده است که خریداران سنتی نفت ایران قادر شده اند راه های جدیدی برای بیمه کردن محموله های نفت ایران پیدا کنند.

اطلاعات منابع چینی نشان می دهد که این کشور در ماه دسامبر سال گذشته نزدیک به ششصد هزار بشکه نفت در روز از ایران خریداری کرده است. چین می گوید تاخیر ها در انتقال محموله های نفتی از ایران به چین کاهش یافته است.

پیشتر نفتکش های ایران به خاطر مشکلات ناشی از تحریم هایی که بیمه محموله های دریایی را سخت کرده بود، محموله های نفتی را با تاخیر بیشتری به چین منتقل می کردند.

واردات نفت از ایران توسط هند نیز در دسامبر گذشته ۲۹ درصد نسبت به نوامبر گذشته افزایش یافت و به ۲۷۵ هزار بشکه در روز رسید.

ردیابی نفتکش های ایرانی به دلیل آنکه آنها سیگنال های ماهواره ای خود را خاموش می کنند، دشوار شده است.

تخمین ها در مورد میزان صادرات نفت ایران متفاوت است و هر ماه تغییر می کند.

تحریم های جدید

درهمین حال تحریم های تازه ای قرار است از سوی ایالات متحده آمریکا علیه ایران به اجرا در آید. این تحریم ها که قرار است از ۶ فوریه آغاز شود کشورهای خریدار نفت ایران را موظف می کند تا در ازای پول نقد، کالا و محصولات مصرفی و محلی خود را به ایران به فروشند.

این تحریم های قدرتمند، به گفته مقامات آمریکا، بخش قابل توجهی از منابع مالی ایران را «قفل» خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG