لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

کاخ سفید سخنان احمدی‌نژاد را نشانه «تاثیر عمیق» تحریم‌ها دانست


کاخ سفید در واکنش به اظهارات اخیر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، و هشدار او درباره شرایط اقتصادی کشور، روز پنج‌شنبه ۲۸ دی‌ماه، اعلام کرد که این سخنان گویای «تاثیر عمیق» تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی است.

محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه، ۲۷ دی، در صحن علنی مجلس قانونگذاری ایران اذعان کرد که تحریم‌های غرب تبعاتی بسیار منفی برای کشور داشته است. او در ادامه موثرترین راهکار برای مقابله با این تبعات منفی را «تحول ساختاری» در اقتصاد کشور و قطع وابستگی به درآمدهای حاصل از فروش نفت است.

این در حالی است که رئیس جمهور ایران پیشتر در چند مورد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را بی‌اثر و بی‌فایده توصیف کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، با اشاره به گفته‌های محمود احمدی‌نژاد، آن را نشانه‌‌ای دیگر از آن دانست که «تلاش گسترده جامعه بین‌الملل برای مجازات ایران در عمل موثر بوده و تاثیری عمیق بر اقتصاد ایران داشته است».

او گفت: «ایران بهای سنگینی برای سرپیچی از خواسته‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد که در قطعنامه‌های آن منعکس شده است می‌پردازد و در آینده نیز این بهای سنگین را خواهد پرداخت.»

به گفته آقای کارنی، ایران این گزینه را هم در پیش دارد که خواسته‌های جامعه بین‌الملل مبنی بر شفاف‌سازی برنامه هسته‌ای خود را به صورت جدی اجابت کند که در این صورت شرایط این کشور تفاوت خواهد کرد.

محمود احمدی‌نژاد در سخنان اخیر خود در مجلس شورای اسلامی ایران با اشاره به لزوم قطع وابستگی دولت به ارز حاصل از فروش نفت گفته بود: «باید یک‌بار با یک تصمیم مشترک این موضوع را تمام کنیم، گرچه فشارهایی نیز وارد می‌شود.»

ایران در پی تحریم‌های گسترده غرب میزان قابل توجهی از درآمدهای نفتی خود را در سال ۲۰۱۲ از دست داد که کارشناسان آن را حدود پنج میلیارد دلار در ماه برآورد می‌کنند.

نمایندگان مجلس قانون‌گذاری ایران گفته‌اند که این کاهش درآمدها باعث انقباض بودجه دولت در سال ۱۳۹۲ خواهد شد.

تحریم‌ها همچنین باعث سقوط ارزش پولی ملی ایران، ریال، در سال جاری شد، سقوطی که بنا به گفته محمود احمدی‌نژاد باعث «فشار بر بخش بزرگی از جامعه ایران» شده است.

غرب اعتقاد دارد که ایران در پی تولید سلاح هسته‌ای است و برای بازداشتن آن از ادامه برنامه هسته‌ای خود، تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران وضع کرده است. ایران اما این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید که برنامه هسته‌ای کشور تنها اهدافی صلح‌آمیز دارد. (رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG