لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

آژانس رسما یافتن اورانیوم در مرکزی اعلام نشده در ایران را تایید کرد؛ تورقوزآباد زیر ذره بین


بنیامین نتانیاهو سال گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان گفته بود که ایران یک مرکز اعلام نشده اتمی در تورقوزآباد دارد.
بنیامین نتانیاهو سال گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان گفته بود که ایران یک مرکز اعلام نشده اتمی در تورقوزآباد دارد.

در پی انتشار اخباری مبنی بر یافتن «شواهدی از مواد اعلام نشده» توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران، آژانس رسما در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که بازرسان ذرات اورانیوم در یک سایت اعلام نشده در ایران یافته اند.

آژانس در گزارش خود که دوشنبه ۲۰ آبان منتشر شد محل سایت مورد نظر را اعلام نکرد، اما برخی از رسانه ها از جمله خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خود در آژانس اعلام کردند که این سایت محلی در جنوب تهران است که پیشتر نخست وزیر اسرائیل به عنوان یک مرکز اعلام نشده از آن یاد کرده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود توضیح داده است: «ذرات اورانیوم طبیعی با منشا انسانی در محلی که به آژانس اعلام نشده، شناسایی شده است.»

نخست وزیر اسرائیل مهر سال گذشته در نشست سالانه سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، از وجود یک «انبار سری هسته‌ای» در ایران خبر داده و از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته بود فورا بازرسی از آن را آغاز کند.

به گفته بنیامین نتانیاهو در این انبار سری، مواد و تجهیزاتی در ارتباط با برنامه تسلیحات هسته‌ای وجود داشته و ایرانی‌ها ماه گذشته ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو را از این انبار واقع در کوچه ماهر منطقه تورقوزآباد تهران، به خارج منتقل کردند.

تورقوزآباد نام روستایی از توابع بخش کهریزک، در شهرستان ری در استان تهران است.

یک روز پیش از انتشار گزارش آژانس، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای در مورد گزارش ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد پیدا شدن شواهدی از مواد اعلام نشده و احتمالا هسته‌ای در ایران، ابراز نگرانی عمیق کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه که شامگاه جمعه ۱۷ آبان منتشر شد گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد شواهدی از موادی اعلام نشده و احتمالا اتمی را در ایران پیدا کرده است. ایران هیچ توضیح قابل قبولی در مورد این مواد پیدا شده ندارد و باید توضیح دهد این مواد اتمی از کجا آمده و الان کجا است.

جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر گام های دیگری را برای کاهش تعهدات خود نسبت به توافق هسته ای برداشته است؛ از جمله آغاز غنی سازی در مجمتع فردو که وزارت خارجه آمریکا آن را گامی گامی بزرگ در مسیر اشتباه خواند. وزیر خارجه آمریکا نیز در سخنانی کاهش تعهدات ایران را «اخاذی هسته ای» دانست.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG