لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران برای پاسخگویی وقت را تلف نکند


آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران نباید برای پاسخگویی به پرسش‌های آژانس از جمله درباره پیدا شدن ردپای اورانیوم در یک مرکز، وقت را تلف کند.

به گزارش رویترز، کرونل فروتا، مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه ۱۸ شهریور در یک کنفرانس خبری گفت که در دیدار با مقامات ایران اعلام کرده است که زمان بسیار حیاتی است.

او با اشاره به دیدار روز یکشنبه خود با مقام های جمهوری اسلامی در ایران از جمله وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت که به نظرش این پیام از سوی آنها به خوبی درک شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی به دیپلمات های کشورهای عضو اعلام کرده است که ایران دو ماه فرصت دارد تا به پرسش‌های آژانس پاسخ دهد. جزئیات بازرسی اخیر کارشناسان آژانس و پرسش‌ها محرمانه است، اما دیپلمات‌ها به رویترز گفته‌اند که برخی از پرسش‌ها مربوط به پیدا شدن رد ارانیوم در مرکزی است که جمهوری اسلامی پیشتر گفته بود یک قالی شویی است.

روز یکشنبه رویترز در گزارشی اختصاصی از وین نوشت که در نمونه‌های گردآوری شده توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از ساختمانی در جنوب تهران که نخست وزیر اسرائیل آن را «انبار مخفی هسته‌ای» نامیده، آثار اورانیوم دیده شده و مسئولان ایرانی هنوز توضیحی درباره آن ارائه نکرده‌اند.

تردید در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای رژیم حاکم بر ایران از همان آغاز وجود داشت. روشن شدن زوایای بیشتری از فعالیت‌های پنهان جمهوری اسلامی در این زمینه، نگرانی‌ها از این بابت را افزایش داد و به اعمال تحریم‌های هسته‌ای بر ایران انجامید. هرچند بخش بزرگی از این تحریم‌‌ها با به نتیجه رسیدن توافق هسته‌‌ای برجام در سال ۱۳۹۴ لغو شد، اما ایالات متحده می‌‌گوید که توافق هسته ای با ایران و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

نهایتا پرزیدنت ترامپ رئیس جمهور آمریکا با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع درمرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG