لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

تهران موافقت مذاکره کنندگانش را با معامله اورانيوم نمی پذيرد


تهران موافقت مذاکره کنندگانش را با معامله اورانيوم نمی پذيرد
تهران موافقت مذاکره کنندگانش را با معامله اورانيوم نمی پذيرد

برادعی خواستار توضيحات روشن کننده تر تهران شد


واشنگتن پست زير عنوان "ايران با سازمان ملل متحد در مورد برنامه اورانيوم به مخالفت برخاست" می نويسد بنظر ميرسد ايران روز پنجشنبه با ارائه يک پيشنهاد شفاهی و غير رسمی متقابل، که ديپلمات ها ميگويند دور از توافقی مقدماتی است که اوايل اين ماه حاصل شده بود، عاملی کليدی از يک پيشنهاد مورد حمايت سازمان ملل متحد را رد کرد، که هدف آن کاهشی فوری در موجودی اورانيوم غنی شده آن کشور است.

واشنگتن پست می نويسد محمد البرادعی مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی به نماينده ايران در اين آژانس سازمان ملل متحد گفت پيشنهاد متقابل، آنگونه که تنظيم شده است، نمی تواند برای طرف های ديگر در توافق، شامل روسيه، فرانسه و آلمان قابل قبول باشد، و از وی خواست در اين مورداز دولت خود خواستار رفع ابهام وتوضيحاتی روشن کننده تربشود.

واشنگتن پست می نويسد بنظر ميرسد پاسخ توام با تاخير ايران اين اميد را که تهران آماده است در مورد برنامه اتمی اش با غرب وارد تماس و گفتگو شود بشدت تضعيف ميکند.

واشنگتن پست می نويسد مقامات دولت اوباما اکنون لازم است ارزيابی کنند که آيا اين شروع بخشی از روند تماس و گفتگوست ، يا اينکه بايد سراغ فشار برای تحريم هائی سخت تر عليه جمهوری اسلامی بروند.

* آمريکا رسيدن به توافقی گسترده تر با تهران و از بين بردن احتمال حمله اسرائيل را مد نظر دارد

نيويورک تايمز زير عنوان "به گزارش مقامات، ايران معامله فرستادن اورانيوم به خارج را رد کرده است" می نويسد ديپلمات ها در اروپا و مقامات آمريکائی آگاه از پاسخ ايران ميگويند آن کشور روز پنجشنبه به آژانس نظارتی اتمی سازمان ملل متحد گفته است برنامه ای را که مذاکره کنندگانش هفته گذشته برای فرستادن موجودی اورانيوم به خارج تائيد کرده بودند، نمی پذيرد.

نيويورک تايمز می نويسد رد معامله، آنگونه آشکار شده است، می تواند تلاش های پرزيدنت اوباما در مورد فراهم ساختن زمان برای حل و فصل اختلاف اتمی را سست کند.

نيويورک تايمز می نويسد مقامات آمريکائی ميگويند تصور ميکردند اين معامله به آنان حدود يک سال و يا بيشتر وقت ميدهد تا سراغ توافق اتمی گسترده تری با ايران بروند و ضمن آن اين احتمال را که اسرائيل ممکن است پيش از دسترسی ايران به سوخت و تخصص هائی بيشتر به تاسيسات اتمی اش حمله کند، از بين ببرند.

* پاسخ تهران ممکن است با هدف ايجاد شکاف ميان واشنگتن و طرفهای ديگر تنظيم شده باشد

وال استريت جرنال زير عنوان "ايران خواستار تغييرات در توافق است" می نويسد اين خواست معرف پس رفتی عمده در تلاش های جامعه بين المللی برای مذاکره با ايران در باره جاه طلبی های اتمی اش محسوب ميشود. درست يک هفته پيش مذاکره کنندگان آمريکا، فرانسه و روسيه از سر ميز مذاکرات با همقطاران ايرانی در وين با اين خوش بينی برخاستند که زمينه در مورد معامله ای قابل قبول برای تمامی طرفها آماده شده است.

وال استريت جرنال می نويسد مقامات آمريکائی که روی پرونده ايران کار ميکنند در اظهار نظرهای خصوصی ميگويند حدس ميزنند حرکت اخير با هدف تغيير مسير در مذاکرات و يا ايجاد شکاف ميان واشنگتن و ديگر اعضای سازمان ملل متحد در مورد تحريم های تنبيهی انجام گرفته باشد. يک مقام آمريکائی گفت فرض ما بر اين است که آنها سعی ميکنند چنين کاری را انجام دهند. اين عادت معمول و رايج آنهاست.
XS
SM
MD
LG