لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

یکی از امضاءکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای به‌طور مشروط آزاد شد اما می‌گوید سکوت نمی‌کند


فاطمه سپهری،‌ یکی از امضاءکنندگان نامه استعفای رهبر جمهوری اسلامی، که از تاریخ ۲۰ مرداد ۹۸ در بازداشت به‌سر می‌برد پس از گذشت ۹ ماه به‌طور مشروط از زندان آزاد شد.

در فیلمی که اصغر سپهری، برادر فاطمه سپهری، روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت در صفحه توئیتر خود منتشر کرده است، این فعال سیاسی دیده می‌شود که می‌گوید،‌ حکم زندان و شلاق صادر شده برای او به مدت ۵ سال تعلیق شده و او در تاریخ ۲۵ اردیبهشت به صورت مشروط از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شده است.

به گفته این زندانی سیاسی،‌ او روز پنجشنبه در حضور وکیل مدافع خود آقای مکی با پابند به شعبه ۱۴۹ (دادگاه کیفری ۲ مشهد) منتقل شد. او پس از تفهیم اتهامات «توهین به مقدسات»،‌ «نشر اکاذیب» و «برهم زدن نظم عمومی» از سوی ‌معاون دادستان و دفاع از خود مجدد به زندان وکیل آباد مشهد منتقل و همان روز با ابلاغ حکم به صورت شفاهی در زندان، آزاد شده است.

فاطمه سپهری بعد از آزادی از زندان: من کوتاه نمی‌آیم، سکوت نمی‌کنم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

خانم سپهری در این ویدئو اعلام کرده است که در ابتدا حاضر به آزادی با حکم تعلیقی و به‌طور مشروط نبوده، اما با اصرار خانواده و فشار رئیس حفاظت زندان، از زندان وکیل آباد مشهد بیرون آمده است.

فاطمه سپهری همچنین می‌گوید: «کوتاه نمی‌آیم،‌ ساکت نمی‌نشینم، حرف برای گفتن زیاد دارم و این راه را ادامه می‌دهم.»

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که این زندانی سیاسی به همراه محمدحسین سپهری، محمد نوری‌زاد، و هاشم خواستار دیگر امضاکنندگان نامه استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از سوی دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی مجموعا به ۴۰ سال و ۴ ماه زندان محکوم شده‌اند.

اواسط مرداد ماه سال ۹۸ پس از آن که اولین بیانیه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی از سوی ۱۴ نفر از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی منتشر شد، ۱۴ تن از زنان کنشگر مدنی از جمله فاطمه سپهری نیز با توجه به نابرابری‌ها و مشکلات زنان در ایران، با انتشار نامه‌ای خواستار عبور از جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شدند.

پیشتر مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی، امضاکنندگان این نامه‌ها را به تلاش برای «طراحی فتنه جدید» متهم کرده بودند. بسیاری از امضاکنندگان این دو نامه بازداشت شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG