لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

حمید نامجو، نویسنده و برادر محسن نامجو به یک سال حبس محکوم شد


محسن نامجو نویسنده و برادر محسن نامجو خواننده سرشناس ایرانی است که به یکسال زندان محکوم شده است.
محسن نامجو نویسنده و برادر محسن نامجو خواننده سرشناس ایرانی است که به یکسال زندان محکوم شده است.

حمید نامجو، نویسنده و منتقد ادبی و برادر محسن نامجو خواننده سرشناس، در دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

محسن نامجو، خواننده سرشناس ایرانی با انتشار یک پست در صفحه اینستاگرام خود این خبر را منتشر کرده و نوشت که برادرش به خاطر «نوشته‌هایش» بر اساس رأی دادگاه انقلاب اسلامی تهران به «یک سال حبس» محکوم شده است.

گزارش ها حاکی است که حمید نامجو یکسال و نیم پیش به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» بازداشت و بعد به قید وثیقه آزاد شده بود.

محسن نامجو در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده که از جمله اتهامات مطرح شده در حکم صادره علیه برادرش انتشار مجموعه داستان اسپارتاکوس در خارج از ایران و مجموعه نوشته‌های او در رادیو زمانه در رابطه با نقد کتاب، فیلم و موسیقی بوده است.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی خانواده افراد منتقد خود در خارج از کشور را بازداشت کرده و ارتباط با آن ها را به عنوان یک بند اتهامی مطرح می کند. بازداشت افرادی همچون برادر مسیح علینژاد روزنامه نگار، فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی عکاس و شهروند خبرنگار زندانی و برنده جایزه شهروند خبرنگار ،۲۰۱۷ و شهرزاد جعفری خواهر نوشین جعفری مسئول سابق صفحه‌های هنر و ادبیات روزنامه‌ از جمله این اقدام ها هستند.

پیش از این سیزده سازمان حقوق بشری با انتشار نامه‌ای خواستار توقف بازداشت و آزار اعضای خانواده فعالان، روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی از سوی مقامات جمهوری اسلامی شده بودند.

دیده بان حقوق بشر، بنیاد عبدالرحمن برومند، مرکز اسناد حقوق بشر ایران، و سازمان حقوق بشر ایران که از جمله امضاکننده‌گان این نامه منتشر شده هستند از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند که خواهان پاسخگویی ایران شود و از حکومت ایران بخواهد به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی حقوق بشر پایبند بماند و به بازداشت خودسرانه شهروندان ایرانی پایان دهد.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG