لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

شایان سعیدپور، «کودک مجرم» و یکی از زندانیان فراری زندان سقز اعدام شد


براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران، «شایان سعیدپور» که پیش از سن ۱۸ سالگی به قتل متهم شده بود، روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت اعدام شده است.

سازمان حقوق بشر ایران گزارش داد که حکم اعدام شایان سعیدپور در حالی بامداد سه‌شنبه در زندان مرکزی سقز به اجرا درآمد که او به اتهام قتلی که پیش از ۱۸ سالگی مرتکب شد به اعدام محکوم شده بود.

این سازمان همچنین به نقل از منبع آگاه نوشت که «روز گذشته شایان را به دستور دادستان به زندان سقز بازگرداندند و در آنجا حکم را اجرا کردند. این کار را کردند تا دیگر زندانیان سقز را بترسانند.»

شایان سعیدپور در هشتم فروردین در پی ناآرامی ها در زندان سقز به همراه نزدیک به ۸۰ زندانی دیگر اقدام به فرار کرد اما مدتی بعد بازداشت شد. سازمان حقوق بشر گزارش داده که او پس از بازداشت، به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود و دو روز پیش مجددا به زندان مرکزی سقز بازگردانده شد.

«شایان سعید‌پور» متهم زندانی در سنندج در تاریخ اول آبان ۹۷ در حالی توسط شعبه اول دادگاه کیفری یک استان کردستان محکوم به اعدام شد که در مرداد ۱۳۹۴ و زمانی که کمتر از ۱۸ سال داشت، به اتهام قتل فردی در جریان یک درگیری بازداشت شده بود.

پیش از این سازمان عفو بین الملل، اسفند سال ۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف فوری اجرای حکم اعدام سه کودک مجرم به نام «محمد کلهر، برزان نصرالله‌زاده و شایان سعیدپور» شده بود که در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند.

ایران به عنوان امضا کننده «کنوانسیون حقوق کودک» موظف است حکم اعدام برای متهمان زیر ۱۸ سال را غیرقانونی اعلام کند، اما رویه دستگاه قضایی ایران بارها موجب انتقاد شدید سازمان‌های مدافع حقوق بشر شده است.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، جمهوری اسلامی ایران بیش از هر کشور دیگری در جهان دست به اعدام محکومان نوجوان زده است. اردیبهشت ماه سال ۹۸ این سازمان در گزارشی اعلام کرد که ایران از سال ۱۹۹۰ میلادی به تنهایی مسئول ۹۷ مورد اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در جهان است که معادل دو سوم کل این نوع اعدام‌ها است.

عفو بین‌الملل پرونده ۹۰ مورد از افرادی را که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند و اکنون در ایران در صف اعدام هستند را مستند کرده است. هر چند که تعداد واقعی بیش‌تر است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG