لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

سازمان عفو بين الملل خواهان نجات جوان ایرانی از اعدام شد


سازمان عفو بين الملل از مقامات ایران خواست حکم اعدام آرمان عبدالعالی، جوان ایرانی که در معرض خطر اعدام است، را متوقف کنند.

این نهاد حقوق بشری روز سه‌شنبه ۱۰ دی با انتشار متنی در توئیتر اعلام کرد اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی، که در زمان بازداشت ۱۷ سال سن داشته، نقض فاحش قوانین بین‌المللی است ‎و مقامات ایران باید فورا اجرای این حکم را، که قرار است روز چهارشنبه ۱۱ دی ماه به مرحله اجرا گذاشته شود، متوقف کنند.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل تحقیقات صورت گرفته از سوی پلیس در این پرونده معیوب و ناقص بوده و محاکمه آرمان عبدالعالی نیز غیرمنصفانه بوده است.

آرمان عبدالعالی که پس از ناپدید شدن دختری به نام غزاله در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۲، بازداشت شده است در دادگاه اعلام کرده بود که پس از دستگیری به مدت ۸۵ روز در انفرادی نگهداری شده و مورد شکنجه قرار گرفته تا علیه خود اعتراف کند.

بنا بر اطلاعات منتشر شده از سوی این نهاد حقوق بشری، دادگاه به جای انجام تحقیقات در مورد شکایات آرمان عبدالعالی مربوط به شکنجه و حذف اعترافات به عنوان یکی از ادله اثبات، به این اعترافات اجباری استناد کرده تا حکم محکومیت وی را صادر کند.

۲۱ فروردین ماه سال جاری سازمان عفو بین الملل در گزارشی اعلام کرده بود که نرخ اجرای حکم اعدام در جهان در سال ۲۰۱۸ کاهش داشته، اما یک سوم از «اعدام‌های ثبت شده در سطح جهان» در این سال که در مجموع ۲۵۳ مورد است، در ایران اجرا شده است.

این نهاد حقوق بشری ضمن اشاره به اینکه محاکمه آرمان عبدالعالی باید به صورت منصفانه و بر اساس اصول دادرسی عدالت کیفری اطفال و نوجوانان صورت گیرد از مقامات جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد که فورا اعدام آرمان عبدالعالی را متوقف، حکم اعدام او را نقض و زمینه محاکمه مجدد وی را فراهم کنند.

به گزارش سازمان عفو بین‌المال، جمهوری اسلامی ایران بیش از هر کشور دیگری در جهان دست به اعدام محکومان نوجوان زده است. اردیبهشت ماه سال جاری این سازمان در گزارشی اعلام کرد که ایران از سال ۱۹۹۰ میلادی به تنهایی مسئول ۹۷ مورد اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در جهان است که معادل دو سوم کل این نوع اعدام‌ها است.

عفو بین‌الملل پرونده ۹۰ مورد از افرادی را که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند و اکنون در ایران در صف اعدام هستند را مستند کرده است. هر چند که تعداد واقعی بیش‌تر است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG