لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

فریبا عادل‌خواه به اعتصاب غذای ۵۱ روزه خود پایان داد


فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی زندانی در ایران
فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی زندانی در ایران

فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس» که از اوایل دی ماه سال جاری در اعتراض به زندانی شدن به دلیل انجام کارهای پژوهشی دست به اعتصاب غذا زده بود، پس از ۵۱ روز به اعتصاب خود پایان داد.

سعید دهقان، وکیل مدافع خانم عادل‌خواه، روز چهارشنبه ۲۳ بهمن به خبرگزاری فرانسه گفت، این پژوهشگر ایرانی فرانسوی که از تاریخ ۳ دی ماه سال جاری دست به اعتصاب غذا زده بود به درخواست کتبی فعالان مدنی و سیاسی پاسخ داد و ظهر امروز به این اعتصاب غذا پایان داد.

به گفته این وکیل دادگستری، فریبا عادل‌خواه در حال حاضر از وضعیت روحی و جسمی خوبی برخوردار نیست و در پی این اعتصاب غذا به قدری ضعیف شده است که در راه رفتن مشکل دارد و شنیدن صدای او دشوار است.

پیش از این سعید دهقان روز چهارشنبه ۲ بهمن به خبرگزاری ایلنا گفته بود که فریبا عادلخواه، در اعتراض به عدم امکان ملاقات با رولاند گابریل مارشال، شریک زندگی خود که بیش از ٣٨ سال سابقه زندگی مشترک در فرانسه را دارند، در مقابل در ورودی بند زنان زندان اوین دست به تحصن زده است. مقامات زندان اوین، عدم ثبت رسمی ازدواج فریبا عادلخواه با گابریل مارشال در ایران را مانع این ملاقات قلمداد کرده‌‌ بودند.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس»، خرداد امسال توسط سازمان اطلاعات سپاه در تهران بازداشت شد. برخی رسانه‌ها، رولاند گابریل مارشال را همکار او معرفی کرده‌اند.

به تازگی نیز پرونده این دو شهروند فرانسوی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ارجاع شده است و قرار است در این دادگاه به اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت» خانم عادلخواه و اتهام «اجتماع و تبانی» رولاند مارشال رسیدگی شود.

ایران بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را از زمان خروج آمریکا از برجام، تشدید کرده است.

در حال حاضر علاوه بر این دو نفر، چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی، نازنین زاغری رتکلیف، احمدرضا جلالی، و ارس امیری در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG