لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

گزارش رسانه های داخل ایران: نخستین دادگاه روح الله زم به ریاست صلواتی، قاضی تحت تحریم برگزار شد


عکسی که رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران از حضور زم در دادگاه منتشر کردند.
عکسی که رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران از حضور زم در دادگاه منتشر کردند.

رسانه های ایران گزارش دادند که اولین جلسه دادگاه روح الله زم روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه برگزار شده اما جزئیات کاملی از این دادگاه منتشر نشده است.

گزارش‌های رسانه های ایران حاکی است که این جلسه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده و متن کیفر خواست روح‌الله زم که «شامل ۱۷ بند اتهامی» است، «توسط نماینده دادستان خوانده شده است.» «افساد فی الارض»، «تشکیل و اداره کانال آمدنیوز و صدای مردم»، «جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه»، « جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه» و «همکاری با دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران» از جمله این اتهام‌ها است.

پیش از این اعلام شده بود که ۵ نفر در رابطه با پرونده روح الله زم بازداشت شده اند.

روح الله زم - فرزند محمدعلی زم، روحانی شناخته شده و از مقامات سابق جمهوری اسلامی- آمد نیوز را، که عموما به فساد و تخلفات جمهوری اسلامی و اخبار اعتراضات و تجمعات می‌پرداخت، بنابه ادعای سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه در خارج از ایران بازداشت و به ایران برده شد.

قاضی صلواتی که ریاست دادگاه روح الله زم را برعهده دارد، یکی از قضات قوه قضائیه جمهوری اسلامی است که از سال ۸۸ به صدور احکام غیرعادلانه مشهور شده است. او آذرماه گذشته از سوی ایالات متحده به اتهام نقض حقوق بشر تحت تحریم قرار دارد.

گزارشگران بدون مرز در مهرماه امسال گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران از طرح اتهام‌‌ «جاسوسی» و «همکاری با کشورهای [متخاصم]» برای بازداشت و محکومیت بسیاری از روز‌نامه‌نگاران، به ویژه روزنامه‌نگاران همکار با رسانه‌های آمریکایی، استفاده کرده است.

پیشتر نیز وزارت خارجه آمریکا چندی پیش مطالبی را با عنوان «۴۰ سال وعده‌های عمل‌نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت، و وعده‌های عمل‌نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG