لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

چهار درویش گنابادی زندانی با ادامه اعتصاب غذا، در بیمارستان بستری شدند


تصویری از محمد شریفی مقدم، درویش گنابادی محبوس در زندان فشافویه
تصویری از محمد شریفی مقدم، درویش گنابادی محبوس در زندان فشافویه

در پی ادامه اعتصاب غذای جمعی از دراویش گنابادی زندانی، گزارش‌ها حاکی است که چهار نفر از این دراویش به بیمارستان منتقل شدند.

علیرضا روشن یکی از مدیران وبسایت خبری مجذوبان نور روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه در صفحه توئیتر خود نوشت که ۴۶ روز اعتصاب غذا چهار دوریش زندانی را روانه بیمارستان کرده است.

بنابر اعلام آقای روشن «رضا انتصاری، احمد ایرانی‌خواه، مرتضی کنگرلو و محمدشریفی مقدم که به انسداد روده، خونریزی معده و کاهش سطح هشیاری دچار شده‌اند حوالی ساعت یک نیمه‌شب با دخالت مسئولان زندان، از فشافویه به بیمارستان منتقل شده‌اند.»

همچنین فائزه عبدی‌پور همسر محمد شریقی مقدم یکی از دراویش زندانی نیز در توئیتی نوشت که این دراویش در بخش سی‌سی‌یو بیمارستان فیروزآبادی بستری شده و «ممنوع‌الملاقات» هستند.

خانم عبدی پور افزود: خبری از وضعیت آنان نداریم. فضای بیمارستان به «شدت امنیتی» است.

از حدود یک‌ماه پیش تعدادی از دراویش زندانی در پی امتناع از غذا خوردن نورعلی تابنده، سرسلسله دراویش گنابادی، دست به اعتصاب غذا زده‌ اند.

سم براون بک، نماینده ویژه آمریکا در امور آزادی مذاهب در جهان، در ۲۵ آذر با انتشار یک پیام توئیتری خواستار پایان حصر خانگی نورعلی تابنده، برخورداری او از مراقبت های پزشکی، و پایان زندان درویشان گنابادی شده بود.

۱۴ بهمن‌ سال ۹۶ در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی در گلستان هفتم مقابل خانه نورعلی تابنده، سر سلسله دراویش گنابادی، سلسله درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و یگان ویژه با دراویش گنابادی حاضر در گلستان هفتم اتفاق افتاد که در پی آن چند مأمور پلیس و عضو بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی به شدت مضروب و بازداشت شدند.

در پی این درگیری‌ها، ۲۰۲ نفر از دراویش گنابادی زندانی و مجموعا به بیش از ۱۰۸۰ سال زندان محکوم شدند.

محمد ثلاث یکی از دراویش گنابادی بود که به اتهام قتل ماموران انتظامی در این درگیرهای بازداشت و در سحرگاه ۲۸خرداد اعدام شد.

وزیر خارجه آمریکا اعدام این درویش گنابادی را «بی رحمانه و ناعادلانه» خواند و گفت مردم ایران مستحق احترام به حقوق بشر و آزادی هستند.

همچنین ایالات متحده بارها سرکوب پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی از جمله دراویش، بهائیان، نوکیشان مسیحی، و حتی مسلمانان سنی‌مذهب توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG