لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

ادامه برخورد با معترضان| بازداشت چهار نفر به اتهام «سلطنت‌طلبی» در اصفهان


چهار نفر از شهروندان ساکن اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که رسانه‌های حکومتی در ایران می‌گویند اتهام آنها «سلطنت طلبی» است.

خبرگزاری‌های ایران نوشتند این افراد که از آنها به عنوان «اعضای شبکه فعال سلطنت‌طلب» و «اعضای شبکه مبارز وطن اصفهان» نام برده شده است، روز پنجشنه ۲۱ آذر توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه استان اصفهان در زمان برگزاری جلسه‌ای در منزل یکی از شهروندان، بازداشت شدند. این رسانه‌ها مدعی شدند، در محل بازداشت آنها، تعدادی «شب‌نامه، پرچم شیر و خورشید، ابزار شعارنویسی، و شیشه‌های بمب‌های آتش‌زا» کشف شد. این رسانه‌ها هیچ اظهارنظری از بازداشت شدگان را منتشر نکرده اند.

موج سرکوب معترضان بعد از اعتراضات آخر آبان همچنان ادامه دارد. مقامات قضایی و امنیتی خبرداده اند که افراد زیادی را به اتهامات گوناگون بازداشت کردند.

پیش از این نیز در ادامه سرکوب گسترده معترضان در ایران، مقامات انتظامی روز پنجشنبه ۷ آذر ماه از بازداشت هفت نفر از معترضان در اصفهان خبر داده بودند.

این بازداشت‌‌های پس از اعتراضات اخیر مردمی ایران در حالی صورت می‌گیرد که طی آن، استان اصفهان صحنه اعتراضات پیاپی و شدید مردمی بوده است و مردم معترض در این استان بیلبوردی با تصویر خامنه‌ای را آتش زدند، و ساختمان پلیس فتا و اماکن در شهر بهارستان اصفهان را نیز به آتش کشیدند.

ویدیو ارسالی شما - معترضان در اصفهان بیلبوردی با تصویر خامنه‌ای را آتش زدند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

در این اعتراضات یکی از شعارهایی که از سوی مردم معترض سر داده شد، شعار «رضا شاه روحت شاد» بود. پیش از این تصاویری نیز از شهرک اندیشه کرج و مشهد از صدای آمریکا منتشر شده است که در آن مردم در حال سر دادن این شعار دیده می‌شوند.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود از سرکوب اعتراضات مردمی آبان ماه اعلام کرد که بنا بر گزارش‌های معتبری که توسط این سازمان دریافت شده حداقل ۲۰۸ نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند که شمار واقعی کشته شدگان احتمالا بیش از این است.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز روز پنجشنبه ۱۴ آذر، در یک کنفرانسی خبری با اشاره به اعتراضات مردمی ایران، آن را بزرگترین بحران عمر جمهوری اسلامی دانست و گفت که از آغاز اعتراضات ایران شاید هزار نفر کشته شده باشند؛ ولی رژیم ایران اجازه اطلاع‌رسانی دقیق نمی‌دهد.

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز روز سه‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به برخوردها دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: «این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.»

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG