لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی، از شکنجه بازداشت‌‌شدگان اعتراضات مردمی برای گرفتن اعتراف اجباری خبر داد


نرگس محمدی فعال مدنی زندانی در ایران در یادداشتی با تشریح وضعیت چند نفر از بازداشتی‌های اخیر نوشت که حکومت مسئول کشتار بی رحمانه مردم و خشونت هاست.

نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، در این نامه خواسته است تا «مجازات عاملان کشتار مردم بی پناه» به یک خواست عمومی تبدیل شود.

این فعال مدنی زندانی در بخشی از نوشته خود به وضعیت زخمی شدگان بازداشتی پرداخت و به نقل از یکی از معترضان زخمی شده در بازداشت، نوشت که «جوانی تیرخورده و رنگ پریده روی صندلی بهداری اوین افتاده است. ظاهرش نشان می دهد که خونریزی، عفونت، و تورم غیرقابل تصور پا، او را از پای دراورده تا زندانبانان بند ۲۰۹ امنیت اوین او را از سلول انفرادی به بهداری آورده اند.»

او در ادامه درباره این معترض بازداشت شده را «جوانی کم سن و سال از اسلامشهر» معرفی کرده و نوشت «وقتی به او گفتیم اصرار کن پایت معالجه شود وگرنه با این وضع قطع میشود گفت من که قرار است اعدام شوم چه فرقی دارد با پا یا بی پا. از روزی که بازداشت شده ام حتی بتادین هم روی زخمم نریخته اند.»

در ادامه یادداشت خانم محمدی به دختری ۲۰ ساله اشاره شده که در اعتراضات بازداشت شده است. بنابه نوشته خانم محمدی این دختر «از زندان وزرا به بند زنان منتقل شد‌ه است.

این فعال مدنی درباره اعترافات اجباری از این دختر بازداشت شده نیز نوشت که «حین بازجویی یا بهتر بگویم اعتراف گیری، [از این دختر] مرد بازجو از موهایش گرفته و کشیده بود و فحش های رکیکی داده بود که رویش نمی شد تکرار کند. کمربند دور کمرش را باز کرده و به میز و صندلی کوبیده بود تا دختر جوان ترسیده و هر چه میخواهد را به دوربین بگوید، نه یک بار بلکه چند بار.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز چهارشنبه ۶ آذر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت ایران باید هر چه سریعتر آمار کشته‌شدگان، دستگیرشدگان، و بازداشت‌های اعتراضات اخیر را اعلام کند و اجازه دهد تحقیقاتی مستقل در رابطه با خشونت‌های صورت گرفته انجام شود.

مایکل پیج، معاون بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در این بیانیه می‌گوید که دوازده روز پس از اعتراضات در ایران مقامات همچنان از ارائه شمار دقیق تلفات خودداری می‌کنند و در عوض بازداشت‌شدگان را به مرگ تهدید كرده‌ا‌‌ند.

برخی از گزارش ها حاکی از ازدحام بازداشت شدگان در زندان‌ها و نبود امکانات است. حسن خلیل آبادی، رئیس شورای اسلامی شهرستان ری، روز دوشنبه ۴ آذر ماه گفت که زندان فشافویه «امکانات لازم» را ندارد و استقرار «این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG