لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

نیروهای امنیتی مانع برگزاری تجمع بازنشستگان مقابل مجلس شدند


عکس آرشیوی از تجمع بازنشستگان در ایران
عکس آرشیوی از تجمع بازنشستگان در ایران

گزارش‌ها حاکی است بازنشستگانی که قصد برگزاری تجمع مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه را داشتند، با برخوردهای امنیتی ماموران روبرو شدند.

تعداد زیادی از بازنشستگان از سراسر کشور برای برگزاری یک تجمع در روز یکشنبه ۱۹ آبان که از پیش اطلاع رسانی شده بود، به سمت مجلس و سازمان برنامه و بودجه اقدام به راهپیمایی کردند.

کانال صنفی معلمان ایران در این باره گزارش داد که «نیروهای امنیتی با ایجاد یک فضای پلیسی تمام خروجی ها به بهارستان را مسدود و مانع شکل گیری تجمع می شوند.»

با اینکه براساس قانون برگزاری تجمع و راهپیمایی بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد، آزاد است اما جمهوری اسلامی به معترضان اجازه راهپیمایی و تجمع نمی‌دهد و تنها گروه های همسو حق برگزاری آن را دارند.

همچنین تصاویر منتشر شده نشان از حضور گسترده نیروهای امنیتی در این تجمع دارد. گزارش‌های غیررسمی حاکی است که تاکنون دست‌کم ۱۰ تا ۱۵ نفر از بازنشستگان دستگیر و به وزرا منتقل‌ شده‌اند.

تجمعات بازنشستگان پیشتر نیز با برخوردهای امنیتی و خشونت پلیس روبرو شده است.

با این حال این اعتراضات متوقف نشده و پیش از این بازنشستگان، ۱۷ مهرماه مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کرده بودند تا به وضعیت معیشتی آن ها رسیدگی شود.

اعتراضات بازنشستگان از اواخر سال ۹۷ شدت گرفته است و تاکنون چندین تجمع برای رسیدگی به مشکلات معیشتی برگزار شده است.

وضعیت صندوق‌های بازنشستگی در ایران طی سال‌های اخیر به یک موضوع بحرانی تبدیل شده است. برخی رسانه‌ها در سال ۹۷ گزارش داده بودند که بحران صندوق‌های بازنشستگی به عنوان یکی از پنج بحران اساسی سال‌های آینده در ایران نام برده می‌‌شود.

پیشتر پیش بینی شده بود که در سال ۹۸ صندوق‌های بازنشستگی با حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبه‌رو شوند. موضوعی که در حال حاضر بازنشستگان در اعتراضات خود از ناکارآمدی مدیریتی می گویند که تاوانش را بازنشستگان پرداخت می کنند.

عبدالرضا مصری رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس در آبان ۹۷ گفته بود که «حدود ۱۷ صندوق بازنشستگی در کشور ثبت شده است که به غیر از یک یا دو صندوق که از منابع نامحدود بهره می‌برند بقیه صندوق ‌ها دچار چالش جدی مالی هستند.»

این نماینده مجلس منظور از «منابع نامحدود» منابع مربوط به برخی از «بانک‌ها» اعلام کرده بود که از ارئه بیلانی کار خود طفره می روند.

چندی پیش میلاد صالحی، مدیرعامل وقت صندوق بازنشستگی در صفحه اینستاگرام خود، از شناسایی «چند صدمیلیارد تومان» فساد در این صندوق خبر داد. موضوعی که باعث شد تا تنها پس از پنج ماه از مدیرعاملی این صندوق کنار گذاشته شود.

چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG