لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۱

بازنشستگان بار دیگر مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند


در ادامه تجمعات اعتراضی بازنشستگان، این بار تعدادی از معترضان روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند.

معترضان با در دست دادشتن پلاکاردهایی که روی آن‌ها شعارهایی درباره معیشت و درمان، گرانی و تورم نوشته شده بود، در اعتراض به رسیدگی نشدن مطالبات خود بار دیگر مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع کردند.

مجید سبزعلیان یک عضو هئیت مدیره کانون بازنشستگان تهران، روز چهارشنبه ۳۰ مرداد گفته بود که هزینه‌های درمانی به اندازه‌ای بالا رفته که اگر یک بازنشسته تمام حقوقش را هم برای هزینه‌های درمانی اختصاص دهد، بازهم جوابگو نیست.

اعتراضات بازنشستگان از اواخر سال ۹۷ شدت گرفته است و تاکنون چندین تجمع برای رسیدگی به مشکلات معیشتی برگزار شده است.

وضعیت صندوق‌های بازنشستگی در ایران طی سال‌های اخیر به یک موضوع بحرانی تبدیل شده است. برخی رسانه‌ها در سال ۹۷ گزارش داده بودند که بحران صندوق‌های بازنشستگی به عنوان یکی از پنج بحران اساسی سال‌های آینده در ایران نام برده می‌‌شود.

پیشتر پیش بینی شده بود که در سال ۹۸ صندوق‌های بازنشستگی با حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبه‌رو شوند. موضوعی که در حال حاضر بازنشستگان در اعتراضات خود از ناکارآمدی مدیریتی می گویند که تاوانش را بازنشستگان پرداخت می کنند.

عبدالرضا مصری رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس در آبان ۹۷ گفته بود که «حدود ۱۷ صندوق بازنشستگی در کشور ثبت شده است که به غیر از یک یا دو صندوق که از منابع نامحدود بهره می‌برند بقیه صندوق ‌ها دچار چالش جدی مالی هستند.»

این نماینده مجلس منظور از «منابع نامحدود» منابع مربوط به برخی از «بانک‌ها» اعلام کرده بود که از ارئه بیلانی کار خود طفره می روند.

چندی پیش میلاد صالحی، مدیرعامل وقت صندوق بازنشستگی در صفحه اینستاگرام خود، از شناسایی «چند صدمیلیارد تومان» فساد در این صندوق خبر داد. موضوعی که باعث شد تا تنها پس از پنج ماه از مدیرعاملی این صندوق کنار گذاشته شود.

چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG