لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

تایید حکم سنگین ۲۳ سال زندان کیومرث مرزبان در دادگاه تجدیدنظر؛ این طنزنویس ۱۱ سال باید در زندان باشد


دادگاه تجدیدنظر حکم ۲۳ سال و سه ماه حبس کیومرث مرزبان را تایید کرد که بر این اساس گذراندن ۱۱ سال از این حکم برای این طنزنویس در زندان اجباری است.

محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع کیومرث مرزبان، روز یکشنبه ۲۱ مهرماه در صفحه توئیتر خود از تایید حکم موکلش در دادگاه تجدید نظر خبر داد و نوشت: «حکم کیومرث مرزبان این جوان طنزنویس خوش ذوق ونویسنده با استعداد در شعبه ۳۶دادگاه تجدیدنظر تأییدشد.»

او در ادامه در توئیت خود افزود: «باورکردنی نیست که یک انسانی را فقط برای نوشتن به یازده سال مجازات حبس محکوم کنیم اگر شخصا در پرونده نبودم فکرمیکردم اتهامش فقط نوشتن نبوده وکالت در اینگونه پرونده‌ها گاهی واقعا آزاردهنده است.»

کیومرث مرزبان در شهریور ۹۷ یکسال بعد از بازگشت به ایران از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. اتهامات او از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «ارتباط و همکاری با دولت متخاصم آمریکا»، «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به مقدسات»، «توهین به ولی‌فقیه و امام خمینی» و «توهین به مقامات»‌ اعلام شده است.

او بیش از یکسال است که در زندان به سر می‌برد.

چندی پیش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، صدور احکام زندان برای سه روزنامه‌نگار ایرانی به نام‌های «مرضیه امیری»، «مسعود کاظمی»، و «کیومرث مرزبان» از سوی دادگاه انقلاب تهران را محکوم کرده بود.

پیش از این بارها نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگاران و نویسندگانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG