لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۷

صدور حکم اعدام برای فردی به اتهام «جاسوسی»| دو متهم دیگر به ۱۰ سال حبس محکوم شدند


جمهوری اسلامی که پیش از این از درخواست صدور احکام اعدام برای تعدادی از افراد به اتهام «جاسوسی» خبر داده بود، روز سه شنبه ۹ مهرماه اعلام کرد که حکم اعدام فردی به اتهام «جاسوسی برای آمریکا» صادر شده است.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه بدون اعلام هویت فردی که به اعدام محکوم شده، گفت پرونده این فرد به دیوان عالی ایران ارسال شده است.

این مقام قضایی همچنین از حکم ۱۰ سال حبس برای «علی نفریه» به دلیل جرمی که «جاسوسی» برای «سرویس اطلاعاتی آمریکا» عنوان شده و حکم ١٠ سال حبس برای «محمدامین نسب» به جرم «جاسوسی برای انگلیس» خبر داده است.

چندی پیش نیز وزارت اطلاعات از بازداشت ۱۷ نفر به «اتهام جاسوسی» خبرد اده بود که برخی از این افراد به اعدام محکوم شده بودند.

جمهوری اسلامی پیش از این نیز برای افرادی به اتهام جاسوسی حکم اعدام صادر کرده است. یکی از این افراد احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی، است که حدود دو سال پیش هنگامی که به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرد، دستگیر و زندانی شد. دادگاه انقلاب ایران، آقای جلالی را به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به موساد در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، به مجازات اعدام محکوم کرد و دیوان عالی نیز درخواست بازبینی در حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد.

نهادهای حقوق بشری می گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی کند و بعضا افرادی بی گناه محاکمه و حتی اعدام شده اند. جمهوری اسلامی در دهه شصت هزاران نفر را اعدام کرد؛ در حالیکه محکومیت چند ماهه زندان داشتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG