لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

یک فعال مدنی به زندان و تبعید محکوم شد


کرم اله خزائی، فعال مدنی ساکن کرج
کرم اله خزائی، فعال مدنی ساکن کرج

کرم اله خزائی، فعال مدنی ساکن کرج، از سوی دادگاه انقلاب به یک سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان نهاوند محکوم شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، کرم اله خزائی، فعال مدنی بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق انجام مصاحبه‌های متعدد با رسانه‌های خارج کشور» از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی آصف الحسینی، به یک سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان نهاوند محکوم شده ‌است.

بر اساس گزارش منتشره، جلسه دادگاه آقای خزائی بدون حضور وکیل مدافع او در تاریخ ۱ مهر برگزار و رای صادره به صورت شفاهی روز شنبه ۶ مهر به کرم اله خزائی ابلاغ شده است.

یک منبع مطلع در گفتگو با کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، گفت که محمد مقیمی وکیل مدافع کرم اله خزائی روز یکشنبه ۷ مهر لایحه دفاعیه را تنظیم و برای اعتراض به مراجع قضایی ارائه خواهد کرد.

پیش از این، زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی، دی ماه ۹۷ در صفحه توئیتر خود تصویری از احضاریه صادر شده از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان کرج برای آقای خزائی را منتشر کرده بود.

بر اساس تصویر منتشر شده در صفحه توئیتری این فعال مدنی، کرم اله خزائی به دلیل فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انجام مصاحبه‌های متعدد با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا در طول مدت شش سال، به شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان کرج احضار شده بود.

کرم اله خزائی آبان ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از یک ماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است.

اواخر فروردین ماه سال جاری نیز، امیرسالار داودی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، از سوی دادگاه انقلاب تهران به خاطر گفتگو با صدای آمریکا درباره یکی از موکلانش، با اتهاماتی چون «همکاری با دولت متخاصم» و «براندازی» روبرو شده بود.

نهادهای بین المللی از جمله عفو بین الملل و سازمان گزارشگران بدون مرز، می گویند که جمهوری اسلامی ایران ناقض آزادی بیان و محدود کننده رسانه ها است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG