لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۹

واکنش عفو بین الملل به بازداشت بستگان مسیح علینژاد: اقدامات نفرت‌انگیز و بزدلانه رژیم ایران


علی برادر مسیح علینژاد (راست) و خواهر و برادر همسر سابق این روزنامه نگار که از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شدند
علی برادر مسیح علینژاد (راست) و خواهر و برادر همسر سابق این روزنامه نگار که از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شدند

در پی بازداشت برادر و دو تن دیگر از بستگان مسیح علینژاد، عفو بین الملل بازداشت این افراد را اقداماتی «نفرت‌انگیز» و «بزدلانه» برای مرعوب ساختن این فعال و روزنامه نگار ایرانی توصیف کرد.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل، روز چهارشنبه ۳ مهرماه بازداشت بستگان یک فعال و تلاش برای مرعوب و ساکت کردن او را اقدامی تحقیرآمیز و بزدلانه توصیف کرد.

او گفت که این بازداشت‌ها تلاش آشکاری از سوی مقام‌های ایران برای مجازات مسیح علینژاد به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز او در دفاع از حقوق زنان است.

او همچنین به ماجرای خودسوزی سحر خدایاری معروف به دختر آبی اشاره کرد و افزود: اتهام او تلاش برای ورود به ورزشگاه بود و خودسوزی این دختر جهان را شوکه کرد و باعث شد تا توجه جهان به رفتارهای هولناک مقامات ایران با زنان جلب شود.

لوتر اضافه کرد که بازداشت‌های اخیر نیز نمونه دیگری از تصمیم سرسختانه مقامات ایران برای سرکوب فعالان حقوق زنان است. این واقعیت که مقام‌های ایران به بازداشت اعضای خانواده یک فعال متوسل شده‌اند ، نشان می دهد که آن‌ها افزایش حمایت از جنبش حقوق زنان در ایران را احساس می‌کنند و تا چه اندازه از مهار این جنبش احساس ناامیدی می کنند.

عفو بین الملل خواستار آزادی اعضای خانواده مسیح علی‌نژاد و پایان دادن به سرکوب زنان از سوی مقامات ایران شده است. همچنین اعلام کرد که ممکن است افراد بازداشت شده در معرض شکنجه و سایر بدرفتاری ها باشند.

ماموران «وزارت اطلاعات» ایران روز سه‌شنبه، دوم شهریور در تهران و بابل با «حمله» به خانه برادر مسیح علینژاد و همچنین خواهر و برادر همسر سابق این روزنامه نگار را بازداشت کرده‌اند.

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال مدنی در ویدئویی که برای صدای آمریکا ارسال کرده، با اعلام این خبر عنوان کرد ماموران اتهام علی علینژاد، لیلا لطفی و هادی لطفی را ارتباط با این روزنامه نگار مقیم نیویورک دانسته و خانواده‌های آنان را تهدید کرده‌اند که نباید در این زمان مصاحبه و اطلاع‌رسانی کنند.

خانم علینژاد که بنیان‌گذار کارزار «چهارشنبه های سفید» است پیش از این و در۲۲ فروردین ۱۳۹۸ به صدای آمریکا خبر داده بود مادرش را به پلیس امنیت احضار کرده و به او گفته‌اند باید درباره «ارتباط تلفنی با خارج از کشور» پاسخگو باشد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG