لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

قوه قضائیه ایران بازداشت «فریبا عادل‌خواه» پژوهشگر دوتابعیتی را تایید کرد


خانم عادل‌خواه نویسنده کتاب «مدرن بودن در ایران» است.
خانم عادل‌خواه نویسنده کتاب «مدرن بودن در ایران» است.

پس از سخنگوی دولت این بار دستگاه قضایی جمهوری اسلامی بازداشت فریبا عادل‌خواه شهروند فرانسوی ایرانی‌تبار را تایید کرد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز سه شنبه ۲۵ تیرماه درباره بازداشت فریبا عادل‌خواه پژوهشگر موسسه مطالعات سیاسی پاریس در فرانسه، گفت که «او جزو متهمانی است که اخیراً دستگیر شده و به لحاظ ماهیت پرونده و موضوعاتی که مطرح است هنوز وقت برای اطلاع رسانی در این پرونده نیست.»

روز گذشته امانوئل ماکرون درباره گزارش‌ها در مورد بازداشت فریبا عادل‌خواه، شهروند فرانسوی ایرانی‌تبار در ایران گفته بود که هنوز از سوی مقامات جمهوری اسلامی، تایید واضحی دریافت نکرده است.

حالا نیز سخنگوی قوه قضائیه عنوان کرده که «در موقع مناسب تصمیم گیری می‌شود که به ادعاهای یکی از کشورها که مطرح شده چگونه پاسخ دهیم.»

هنوز جزئیات بازداشت این پژوهشگر از سوی مقامات رسمی ایران اعلام نشده و مشخص نیست که دلیل بازداشت او چه بوده است.

براساس خبرهای غیررسمی خانم عادل‌خواه ۱۷ خردادماه امسال توسط حافظت اطلاعات سپاه دستگیر شده است.

بازداشت دوتابعیتی‌ها در ایران سابقه دار است و تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد. فرانسه که در کارزار فشار حداکثری با ایالات متحده همراه شده، همزمان مشاور ارشد رئیس جمهوری این کشور را برای مذاکره با مقامات تهران هفته پیش به ایران فرستاده بود.

تاکنون چند فرانسوی در دهه گذشته در ایران بازداشت شدند که با رایزنی و بعضی اوقات با مبادله زندانی، ایران این افراد را آزاد کرد. یکی از این موارد آزادی «کلوتیلد ریس» دانشجوی فرانسوی بود که در حاشیه اعتراضات ۸۸ ایران بازداشت شد و در نهایت با علی وکیلی‌راد متهم به قتل شاپور بختیار و مجید کاکاوند متهم به همکاری بازرگانی تسلیحاتی با ایران مبادله شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG