لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

ماکرون برای کاهش تنش‌ها با روسای جمهوری آمریکا، ایران و روسیه گفت‌وگو می‌کند


امانوئل ماکرون در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک روز دوشنبه با رئیس جمهوری صربستان
امانوئل ماکرون در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک روز دوشنبه با رئیس جمهوری صربستان

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، می‌گوید که با هدف کم کردن تنش‌ها با روسای جمهوری آمریکا، روسیه، و ایران گفت‌وگو می‌کند. رئیس جمهوری فرانسه گفته است که این فعالیت‌ها را در راستای طرح کاستن از تنش‌ها در خاورمیانه، دنبال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه ۲۴ تیر ماه گفت: «من فکر می‌کنم حرکتی که ما ظرف چند هفته گذشته به وجود آوردیم از احتمال وقوع بدترین وضعیت و واکنش بیش از اندازه ایران، جلوگیری کرد.»

رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری صربستان افزود: «در چنین شرایط سختی ما به میانجیگری و مذاکره ادامه می‌دهیم.»

امانوئل ماکرون در مورد گزارش‌ها در مورد بازداشت فریبا عادلخواه، شهروند فرانسوی ایرانی‌تبار، در ایران گفت که هنوز از سوی مقامات جمهوری اسلامی، تایید واضحی دریافت نکرده است.

در ماه‌های اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش داشته است.

با اینکه پرزیدنت ترامپ تاکنون چندبار از پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با رهبران جمهوری اسلامی گفته بود، تا قبل از این اظهارنظر حسن روحانی، مقامات دولت و همچنین رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرده بودند.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

مایک پمپئو در گفتگوی تلفنی با روزنامه واشنگتن‌پست درباره پیشنهاد حسن روحانی برای مذاکره با آمریکا گفت: سخنان روحانی «مشابه پیشنهادی است که قبلا به جان کری و باراک اوباما هم داده شد.»

آقای پمپئو اضافه کرد که تصمیم نهایی از سوی پرزیدنت ترامپ گرفته می‌شود، اما «دولت قبلی آمریکا هم مسیر مشابهی را طی کرد که در نهایت به برجام ختم شد؛ معاهده‌ای که هم از سوی پرزیدنت ترامپ و هم من، یک فاجعه قلمداد می‌شود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG